День святого Василя: традиції святкування

Поділитися
День святого Василя: традиції святкування
В народі свято називають Василів День.

14 січня християни східного обряду святкують День святого Василя. Цього дня вони вшановують пам'ять святого Василя Великого. Напередодні свята відзначають Щедрий (Василів) вечір.

Святий Василь: ким він був

Святий Василь народився у 329 році у Кесарії (територія сучасної Туреччини). Він походив зі відомого християнського роду. Святий Василь здобув гарну освіту – він навчався у школах Кесарії, Афін та Константинополя.

Василь прийняв хрещення у 350-х роках, а потом у 370 році став єпископом Кесарії. Своє життя Василь присвятив служінню церкві.

Він ніс слово Боже, закликав людей допомагати нужденним, любити ближнього, а також боровся з аріанською єрессю і відстоював віру у Пресвяту Трійцю.

Святий Василь також відомий як законодавець чернецтва на Сході та Заході, автор багатьох богословських праць, вчений, наставник і як один з найсвітліших представників грецької Церкви тих часів.

Традиції Васильового дня

Цього дня у храмах читають літургію, що була написана Василем Великим. У народі у переддень свята відзначають Маланку та Василів вечір. 

Також існувала народна традиція «водити козу» – парубки одягали костюми та маски, ходили від хати до хати та розігрувати смішні сценки.

Слід зазначити, що у ніч з 13 на 14 січня відзначають Старий Новий рік. В цей день хлопці та чоловіки йшли посівати. Вони заходили до будинків та співали посівалки – пісні, у яких бажали господарям врожаю та добробуту у наступному році. 

Також в цей день вся сім’я збиралася за святковим столом. Було прийнято просити пробачення один в одного, а також загадувати бажання.

Що не можна робити у День святого Василя

В цей день жінкам та дівчатам не можна ходити посівати. Це мають робити лише чоловіки та хлопці.

На свято заборонялося, щоб першою до хати заходила жінка.

14 січня не слід позичати гроші, бо цілий рік можна провести у злиднях.

Не можна на свято рахувати дрібні купюри та монети, бо це може призвести до сліз у майбутньому.

Щоб не винести з хати добробут – не можна виносити сміття в цей день.

Молитва у Василів День

"Святий отче Василію, преславний учителю Христової Церкви, добрий пастирю рідного стада, засновнику і законодавцю життя чернечого, пресвітле дзеркало чистоти і невинності, взірець лагідності і християнської покори, відважний переможцю блудної і богопротивної науки, непереможний оборонцю честі Єдиного в Тройці Бога і Пречистого Дівства Божої Матері.

Це я, грішний, припадаю в покорі перед Тобою і молю Тебе: научи і мене ступати богобоязно дорогою заповідей Господніх і ніколи в житті моєму не звертати на бездоріжжя. Ти врозуми науками своїми мій темний розум до осмислення правд Божественних. Заохочуй серце моє до чистоти і щирого покаяння за всі лукавства мої, якими Творця свого повсякчасно гнівлю.

Закривай слух мій проти всяких безчесних розмов, а відкривай його слуху наук Євангельських. Устам моїм не дозволяй чи­нити осуд, пустословити неправду і прокльони. Руки мої утримуй перед всякими ділами, які могли б мене осквернити перед всевидячим Оком Господнім. Ноги мої відвертай від стежок, що відводять творіння від Всемилостивого Творця і можуть привести душу на край вічної пропасті.

Угоднику Божий, не опускай мене. Отче Святий, заступи за мною перед Престолом Господнім, молитвами Твоїми прихили мені Ласку Господню, вчини мене молитвами Твоїми наступником щасливої вічності. Амінь."

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі