Собор Пресвятої Богородиці: історія та традиції свята

Поділитися
Собор Пресвятої Богородиці: історія та традиції свята
Цей день для вірян є не менш важливим, ніж Різдво.

Християни східного обряду святкують 8 січня Собор Пресвятої Богородиці. Віряни цього дня спільно вшановують Святу Сім’ю – Діву Марію, Йосипа Обручника та названого брата Ісуса Христа – Якова.

Свято привсвячене Діві Марії як тій, яка народила Христа, тому відзначається наступного дня після Різдва. 

Історія свята

За біблійною легендою, Свята Сім’я відвідала Соломонів храм, звершила очищення немовляти та повернулася додому до Назарету. Йосип Обручник вдома отримав від Ангела звістку про велику загрозу – цар Ірод хотів вбити немовля Ісуса та наказав знищити всіх немовлят до двох років.

Вже наступного дня Свята Сім’я мала покинути свою домівку та тікати до Єгипту, щоб врятувати Ісуса.

Слід зазначити, що Святитель Іоанн Златоуст каже, що втеча Святої Сім’ї – є прикладом для всіх людей, як треба бути розсудливим та прислухатися до Бога. За його словами, так Господь вчить берегтися від людської люті. Саме тому іноді варто відступити та змиритися з обставинами, щоб згодом наповнитися силою та виконати волю Божу.

Традиції в день Собору Пресвятої Богородиці

У народі свято 8 січня отримало назву "Бабині каші" або "Бабине свято". Традиційно цього дня жінки відвідували бабок-повитух, які допомагали їм при пологах.

Також жінки ходили в гості на "жіночі каші" – вони брали з собою ложку, а господарі спеціально до їх приходу варили кашу.

На свято Собору Пресвятої Богородиці особливу увагу приділяли жінкам, які чекали  народження дитини. Вважалося, що цього дня їм та їхнім чоловікам не можна працювати, бо тоді дитина може народитися з фізичними вадами.

За традицією в цей день у церквах ставили свічки за упокій душ померлих родичів та замовляли панахиди.

На свято у храмах було прийнято прославляти Діву Марію – віряни співали хвалебні пісні.

Цього дня також молилися пророку Давиду, який вважався покровителем музикантів та допомагав позбавитися від гніву та злості. За народним повір’ям, Давид, коли грав на гуслях, оберігав людину від диких звірів та нападників.

На свято в народі заведено грати на музичних інструментах та весело проводити час. Зокрема, цього дня колядники продовжували ходити по хатах та співали різдвяні колядки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі