Багатьом справді дуже хотілося б, щоби нова церква на етапі свого створення була максимально вільною від старих компонентів. Найбільшим компонентом помісної церкви є Київський патріархат, у якого були свої традиції. І вони були привнесені в цю структуру патріархом Філаретом. Зокрема з його радянського минулого. Тому сценарій, за яким була створена ця церква, мабуть, не є оптимальним.
Про це в інтерв'ю для DT.UA заявив отець Кирило Говорун, архімандрит, кандидат богослов'я, доктор філософії, історик, професор університету Лойола-Мерімаунт у Лос-Анджелесі, раніше викладав у Єльському та Колумбійському університетах. На його думку, є багато питань, в тому числі і до процедури голосування.
"Одним із ключових імпульсів до автокефального руху були Майдан і громадянське суспільство. Однак саме суспільство почало зароджуватися через протистояння з державою. Цей процес триває й нині, уже в часи постмайданної влади. Це довгограюча тенденція. Як і під час Майдану, коли церкви зіштовхнулися з вибором між суспільством та державою і зробили свій вибір на користь суспільства, - так і тепер: вони зіштовхнулися з ідентичним вибором, - зазначив священик. - Московський патріархат, як ми вже сказали, зробив вибір на користь російської держави. Нова Православна церква України - на розпутті. Зробити свій вибір на користь держави, яка справді доклала чимало зусиль до отримання Томосу. Чи - на користь суспільства, яке дало початковий поштовх автокефалії. Яке рішення прийме об'єднана церква, я не знаю. Але перші сигнали, отримані нами, - тривожні. Вони свідчать: поки що вибір робиться на користь держави. І цього треба уникнути в будь-який спосіб".
Детальніше про нові виклики перед православною церквою читайте в матеріалі Інни Ведернікової "Кирило Говорун. Помилка патріарха" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".