СБУ доставляла Чауса з Мазурівки вертольотом – Ситник

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
СБУ доставляла Чауса з Мазурівки вертольотом – Ситник © Юрий Бутусов/Facebook
Поліція і прокуратура, за словами директора НАБУ, діяли в рамках закону, СБУ – ним грубо знехтувала.

В кінці липня екссуддя Дніпровського райсуду Києва Микола Чаус, місцеперебування якого після викрадення з Молдови було невідомо, знайшовся в селі Мазурівка Вінницької області. В Україні суддю підозрюють у хабарництві, тож затримати його повинні були детективи Національного антикорупційного бюро. Але тоді цього не сталося через Службу безпеки. В інтерв'ю ZN.UA директор НАБУ Артем Ситник розповів про те, якою мала бути процедура затримання Чауса, і, що замість цього зробила СБУ.

"Як і належить, представник поліції області зателефонував в НАБУ — як ініціатору розшуку та заочного арешту екссудді — і офіційно поставив нас до відома про його місцеперебування. Тобто поліція діяла в рамках закону. Однак поки ми організовували процедуру його доставки до суду, екссуддю забрали місцеві працівники СБУ. Не складаючи ніяких документів, не пояснюючи свою поведінку, в тому числі і генпрокуратурі. Таким чином екссуддя "зник" втретє. А місцеві прокурори написали в Офіс генерального прокурора спецповідмлення про ситуацію, що склалася ", - розповів директор НАБУ.

За словами Ситника, після сигналу про місцеперебування Чауса запустився законний механізм його доставки. Він пояснив, що в разі знаходження людини, що знаходиться під заочним арештом, протягом 48 годин після офіційного повідомлення генпрокурору, фігуранта повинні доставити до Вищого антикорупційний суд. І тільки суд може прийняти рішення про запобіжний захід, розглянувши клопотання ведучого розслідування органу про арешт.

"Однак, за нашою інформацією, після того, як СБУ його самовільно забрала, екссуддя дійсно вертольотом був доставлений спочатку у Київську область, а потім до Києва. Історію про те, як це відбувалося — з кортежем автомобілів, який супроводжувала "Альфа" і СБУ, - ви бачили", - зазначив Ситник.

При цьому він підкреслив, що НАБУ не вживало б ніяких дій, якби не було впевнене в тому, що Чаус знаходиться відповідної машині.

"Не можна захищати закон, порушуючи його. Нашою метою не було будь-яким способом відбити екссуддю. Ми просто спробували в доступній формі пояснити працівникам СБУ, що вони порушують закон. А конкретно - ст. 210 КПК. Про що паралельно інформували СБУ. В цьому випадку всі відповідні повідомлення СБУ про те, що СБ згідно з Конституцією охороняє життя Чауса, не витримують ніякої критики", - заявив Ситник, відповідаючи на питання про те, чому НАБУ в результаті відступило і, якою була мета цієї погоні та подальшої публікації відео.

Коментуючи відкриття СБУ справи про зникнення Чауса в Молдові як другої підпірки юридичної позиції спецслужби Ситник заявив, що "немає ніякої юридичної позиції".

"За їхньою версією, він — потерпілий, до якого застосовуються заходи безпеки. Але при цьому і те, що він — потерпілий в іншій справі, і те, що, можливо, є якесь рішення про забезпечення його безпеки, не скасовує рішення Апеляційного суду міста Києва про заочний арешт, прийнятого ще в 2017 році. А значить — привід його в НАБУ. З подібною ситуацією я зіткнувся вперше в своїй практиці. На жаль, її можна додати в скарбничку "останніх придбань" правоохоронного і силового блоку, де вже стало традицією вночі передавати справи іншим органам, міняти прокурорів, а тепер уже відкрито викрадати підслідних", - пояснив директор НАБУ.

При цьому Ситник повідомив про те, що 1 серпня НАБУ звернулося в ВАКС з клопотанням про арешт екссудді. Прокурор заявив клопотання зобов'язати СБУ доставити підозрюваного до суду для розгляду нашого клопотання. Засідання суду призначене на сьогодні.

"Мені складно уявити собі, як екссуддя міг бути не доставлений до суду. І чим це можна було б пояснити. Як, втім, і те, що вже п'ять днів (!) людина знаходиться невідомо де, без будь-якого офіційного статусу. Це кричуще порушення закону", - підсумував Ситник.

З Артемом Ситником поспілкувалася редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова, всі її статті й інтерв'ю читайте тут.

3 квітня 2021 року в центрі Кишинева, незабаром публікації журналістського розслідування про причетність українських спецслужб до втечі Чауса з України, суддю викрали. Молдавське слідство встановило, що це зробили українські спецслужби.

30 липня Микола Чаус з'явився в селі Мазурівка Вінницької області. За даними журналіста Юрія Бутусова, суддю тривалий час тримали на базі Головного управління розвідки Міноборони. З села Чауса до Києва вивезли співробітники СБУ, в столиці за ними гналися детективи НАБУ, але відбити суддю не змогли.

НАБУ звинуватило СБУ в перевищенні повноважень і вимагало доставити підозрюваного до суду для обрання запобіжного заходу. В СБУ претензії відкинули, заявивши, що взяли Чауса під охорону заради забезпечення його безпеки.

У 2016 році суддю Дніпровського районного суду Києва Миколу Чауса затримали детективи НАБУ за підозрою в отриманні 150 тисяч доларів хабаря. Частину грошей він сховав на своїй земельній ділянці, в скляній банцыі. Перебуваючи під слідством, Чаус залишив межі України, в березні 2017 року його затримали в Молдові.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі