Спеціалізована антикорупційна прокуратура звинувачує Національне антикорупційне бюро в затягуванні розслідувань кримінальних проваджень у військовій сфері є пріоритетним для антикорупційних органів України. З відповідним публічним зверненням до ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро України САП виступила в середу вранці.
"Така позиція НАБУ під час розслідувань злочинів у сфері обороно-промислового комплексу стала можливою внаслідок системних помилок в організації діяльності органу досудового розслідування. Саме тому, керівник САП звертається до Ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро України з вимогою вжити відповідних заходів реагування на виявлені факти порушень законів детективами Національного антикорупційного бюро України. Відповідний лист скеровано на адресу Ради громадського контролю НАБУ", - заявили в САП.
В антикорупційні прокуратурі заявляють, що проведення операції Об'єднаних сил на сході України виводить на перший і головний план питання озброєння та боєздатності української армії і розслідування, однак НАБУ неодноразово попадалось на фактах порушень вимог закону під час розслідування таких кримінальних проваджень.
Зокрема в САП згадали справу за 2016 рік за фактом фіктивного постачання на Харківський бронетанковий завод рядом підприємств, серед яких і ТОВ "Оптимумспецдеталь", запчастин і комплектуючих – усього на 56 млн грн. Спочатку слідство рухалося дуже активно, але починаючи з вересня 2016 року – суттєво сповільнилось.
"Не зважаючи на численні вказівки прокурорів САП та проведені наради, позиція НАБУ залишилась незмінною - справа не має перспективи та не буде доведена до суду, оскільки неможливо документально підтвердити постановку та зняття з обліку на Харківському бронетанковому заводі відповідних комплектуючих (лазерних прицілів), які потім фігурантами справи були поставлені на той самий завод вдруге", - зазначають в прокуратурі.
Відсутність активної позиції щодо розслідування проваджень військової тематики спостерігається і в інших кримінальних провадженнях, як от зловживаннях з боку посадових осіб Міністерства оборони України та керівництва ДП "Шепетівський ремонтний завод", історія із закупівлею палива Міністерством оборони України у ТОВ "Трейд Коммодіті, розтрати майна КП "Київський бронетанковий завод", та інших.
Державне бюро розслідувань повідомило, що перевіряє можливу причетність директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника до приховування корупції в оборонному секторі України.
У заключній частині журналістського розслідування Лесі Іванової (Bihus.Info) повідомляється про те, що правоохоронним органам було відомо про махінації із закупівлями підприємств "Укрооборонпрому" у компаній, пов'язаних із сином екс-першого заступника секретаря РНБО Ігорем Гладковським і його бізнес-партнерами Віталієм Жуковим та Андрієм Рогозою. Протягом декількох років Жуков і Рогоза платили правоохоронцям хабарі за те, щоб розслідування "спускали на гальмах". Серед іншого, згадується факт, що НАБУ в січні 2017 року виключило "Оптимумспецдеталь" зі списку сумнівних компаній. Завдяки цьому "Укроборонпром" "розморозив" виплати компанії за контрактами.
Артем Ситник після консультацій з членами Ради громадського контролю та Управлінням внутрішнього контролю НАБУ вирішив відсторонити від посади двох детективів, згаданих у розслідуванні.
"Дзеркало тижня. Україна" неодноразово публікувало матеріали про корупцію та масштабні зловживання в оборонному секторі. Докладніше читайте у матеріалі "Злочинні схеми в оборонпромі: чому розслідування Bihus.Info не може бути фейковим" та статті Дмитра Менделєєва "Мародери країни відрубаних рук".