Лікар Ігор Довгань, який керує Сакський центральним військовим клінічним санаторієм іменні Пирогова намагається змусити своїх пацієнтів почуватися розслабленими. Курорт на сонячному узбережжі Чорного моря балує приватних клієнтів за великі гроші, хоча санаторій здебільшого заповнений пораненими солдатами, за яких платить уряд Росії.
Довгань керує закладом відколи його захопили, як багато інших українських державних установ після анексії 3 в березні 2014 року. Санаторій у хорошому стані і з доброзичливим персоналом, хоча обладнання виглядає дещо по-військовому.
Про це сьогодні пише видання The Economist, нагадуючи, що саме в цьому закладі зупинялися президент США Франклін Рузвельт і прем'єр-міністр Великобританії Вінстон Черчіль в часи Ялтинського саміту в 1945 році, коли вони разом зі Йосипом Сталіним поділили Європу.
Коли Крим був вільним від російських військових і контролювався урядом України, в санаторії всі кімнати були заброньовані. Щоб потрапити сюди треба було чекати моменту. А тепер здається, що курорт працює на півсили. Крим сьогодні зник з поля зору світової дипломатії. Але для Росії окупація півострова виявилася більш дорогою, ніж вона розраховувала.
Західні санкції перетворили всі банківські картки на півострові на просто пластик, мобільні оператори не обслуговують місцевих абонентів, а програмне забезпечення не оновлюється. Є і значно болючіші блокування. Ізоляція Криму від материкової України зробило життя на окупованому півострові ще нестерпнішим. Ціни на продукти почали зростати, оскільки кримські татари і українські активісти не пускають вантажівки з харчами на півострів. Лише пором з'єднує його з російським Кавказом. І це єдиний зв'язок з материковою Росією.
Українці перестали їздити в Крим відпочивати. Заможні росіяни віддають перевагу Туреччині, Таїланду і Єгипту. Тож санаторію імені Пригова доводиться розраховувати на більш скромних мандрівників.
В закладі панує радянський дух: працює виставка фотографій під назвою: "Афганістан – ми пам'ятаємо". На усіх знімках зображені ветерани тієї війни. А в коридорах пацієнти у візках обмінюються історіями про операції в грузинській Абхазії і російському Дагестані.
"Інші лікують спину через поранення під час першої Чеченської війни. Видовище нагадує про еру Брежнєва. На сайті TripAdvisor один з користувачів лишив коментар: "Пирогов повернувся в СРСР", - йдеться в статті.
На березі озера Сакі ті, хто не може собі дозволити відпочинок в жодному із 150 санаторієв Криму, мастять себе смердючою лікувальною багнюкою самостійно і безкоштовно. Серед них поліцейських зі Смоленська, який страждає від водянки, сестра педіатрії з Києва і два солдата з Чечні зі старими пораненнями від куль.
"В багні всі рівні", - пише видання.
Нагадаємо, що другий рік поспіль курортний сезон в Криму проходить майже безлюдно. До російської анексії понад три мільйони туристів відвідували півострів. Однак тепер цього потоку немає через російьске військове вторгнення. Раніше повідомлялося, що подорожі в Крим втрачають популярність серед росіян так само, як і купівля нерухомості на півострові.