Розслідування щодо Іловайська та Дебальцевого ведеться у двох напрямках – Мамедов

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Розслідування щодо Іловайська та Дебальцевого ведеться у двох напрямках – Мамедов © пресслужба Гюндуза Мамедова
Зібрану інформацію передадуть до Офісу прокурора МУС і українських судів.

Розслідування обставин боїв під Іловайськом (серпень 2014 року) і Дебальцеве (січень-лютий 2015-го) ведеться в двох напрямках, розповів ZN.UA заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов.

По-перше, щоб розібратись в усіх напрямках, всю інформацію щодо цих подій, включно з тією, яка є в публічній площині (інтерв'ю, соцмережі), правоохоронці зібрали в один масив.

По-друге, триває активна робота зі збирання інформації в контексті застосування РФ методів і засобів ведення війни, заборонених міжнародним гуманітарним правом, що є військовим злочином. Зібрану інформацію передадуть до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) і українських судів.

«Тут також кілька блоків, і через призму порушень Женевських конвенцій вивчається напад на українських військових, які припинили участь у бойових діях, та захоплення під Іловайськом і Дебальцевим у полон українських військових, бійців добровольчих батальйонів, а також жорстоке поводження з ними. Крім того, аналізуємо, чи використовувалися заборонені або обмежувальні види зброї, які можуть вважатися такими, що завдають надмірних ушкоджень», - підкреслив Мамедов у розмові з редакторкою відділу міжнародної політики Тетяною Силіною.

Минулого року українська сторона подавала до МКС інформаційне повідомлення, яке стосується віроломного вбивства українських військових під Іловайськом (РФ гарантувала створення «зелених коридорів» для виходу військових з «котла», однак по бійцях, які почали виходити, відкрили вогонь; за офіційними даними, 366 людей загинули, 429 були поранені, ще 300 потрапили в полон - ред.). Але у зв'язку з новими даними цей кейс оновлюється.

«Прокурори Департаменту нагляду за злочинами, вчиненими в умовах збройного конфлікту організовують і координують розслідування резонансних справ. На даний момент їх понад 130 стосовно 170 осіб. Це справді масштабні розслідування, обсяг яких перевищує півтори тисячі томів, де досліджуються події всього періоду ведення РФ агресивної війни проти України. Сотні томів мають гриф «Таємно» і «Цілком таємно», тому далеко не все можна коментувати. Однак, запевняю вас із усією відповідальністю, процес триває», - додав він.

Говорячи про анексію Криму, Мамедов нагадав, що вона проводилася силами військовослужбовців Збройних сил і Чорноморського флоту РФ, представниками ФСБ і незаконних збройних формувань на кшталт «Самооборони Криму».

Кожному відводилася своя роль у реалізації плану окупації та спробі анексувати територію. Вторгнення забезпечували морський і повітряний транспорт. Щоб не було можливості ідентифікувати військовослужбовців РФ, військова техніка та формений одяг заздалегідь були замасковані.

Таким чином, з 20 лютого по 18 березня 2014 року російськими окупантами під контроль був взятий повністю весь півострів: від Верховної Ради АР Крим до відділень зв'язку «Укртелекому».

«Резюмуючи, ще раз повторю: експертизи, слідчі заходи, допити активно тривають, встановлюються всі обставини подій, причому з усіх боків, допитуються очевидці та жертви цієї трагедії», - зазначив він.

Відповідаючи на питання ZN.UA про те, чи розслідуються дії або бездіяльність окремих посадових осіб України під час захоплення Криму, заступник генерального прокурора відповів: «Ми розслідуємо всі ці провадження всебічно, кожній деталі приділяємо пильну увагу, і будемо намагатися дати правову оцінку всім учасникам цих подій ».

Як покарати агресора? Хто судитиме вище керівництво РФ за порушення міжнародного гуманітарного і кримінального права? Чи будуть покарані ті, хто став на бік агресора й окупанта? Що робить Україна для того, щоб покарання стало невідворотним? Читайте в інтерв'ю, яке взяла Тетяна Силіна у заступника генерального прокурора України Гюндуза Мамедова.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі