В Криму за роки окупації змінився контроль і звітність для малого бізнесу. Російське законодавство досить жорстке: штрафи перевищують українські уп'ятеро. Для багатьох це загрожує закриттям. Ну а якщо господар бізнесу кримський татарин, тут росіянам навіть не треба вигадувати причини для тиску – досить національності.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Ерфан Кудусов, кримськотатарський громадський діяч, голова Кримської організації "УКРОПу" Автор зазначає, що за офіційною російською статистикою, в минулому році в Криму відпочили 5,4 млн туристів. Показник начебто непоганий: у докризовому 2013-му було 5,89 млн. Але за експертними оцінками, реальна кількість відпочиваючих в 2017-му не перевищила 1,5 млн.
"Утиск малого бізнесу, розрив транспортного сполучення з Україною, міжнародні санкції і поліцейський режим призвели до різкого скорочення турпотоків. Залатати діру російські влади намагаються в кращих радянських традиціях, роздаючи пільгові путівки бюджетникам, а то й примусово заганяючи держслужбовців у санаторії, - підкреслює експерт. - На заміну українському середньому класу з міста-мільйонника приїхав гість з райцентру в російській глибинці. Відповідно, страждає сфера обслуговування – кафе, ресторани, сувенірні лавки, екскурсоводи. Тобто приватний сектор".
У 2010-2013 роках на одного туриста у санаторії доводилося 3-4 туриста в міні-готелях і орендованих квартирах. Тому рекреаційна сфера генерувала високий мультиплікативний ефект в інших галузях економіки Криму. Тобто до 1 грн податків, виплачених санаторіями, додавалися 3-4 грн, виплачені підприємствами сервісу, транспорту, розваг і торгівлі, які були задіяні в обслуговуванні гостей півострова. Тепер же це співвідношення, за експертними оцінками, впало до 1:1,5 – 1:2. Відповідно, впали і податкові показники, і кількість працевлаштованого населення.
Детальніше про російську окупацію Криму читайте в матеріалі Ерфана Кудусова "Федеральне підприємство Крим" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".