Російські окупанти підривом дамби Каховської ГЕС фактично знищили садівництво та овочівництво півдня України – експерти

Поділитися
Російські окупанти підривом дамби Каховської ГЕС фактично знищили садівництво та овочівництво півдня України – експерти © Скриншот из видео
Роз'яснення дали аналітики.

Сьогодні російські терористи підірвали Каховську гідроелектростанцію. На думку експертів, це не лише екологічна та гуманітарна катастрофа, але злочин проти продовольчої безпеки світу. Аналітики видання EastFruit розповіли, чим загрожує підрив дамби та які можуть бути наслідки для садівництва та овочівництва півдня України.

Експерти наголосили, що саме Каховське водосховище було серцем однієї з найбільших у Європі зрошувальних систем.

«Саме південні регіони України забезпечували пшеницею, кукурудзою, соняшником і соняшниковою олією, соєю та соєвим шротом країни Близького Сходу, Азії, Африки та Європи. Також вода з цієї системи зрошення давала змогу вирощувати до 80% усіх овочів України та значний відсоток фруктів і винограду. Практично всі теплолюбні фрукти України вирощувалися саме на базі зрошення з Каховського водосховища», – пояснили вони.

За словами аналітиків, основні потужності літніх теплиць, що забезпечують населення України та Молдови доступними за ціною помідорами, баклажанами, огірками та перцем, також розташовувалися вздовж відгалужень Каховської зрошувальної системи.

«На сьогодні без зрошення в цьому регіоні неможливо вирощувати практично будь-яку сільськогосподарську продукцію, особливо фрукти та овочі. Річ у тім, що щорічно тут випадає в середньому близько 400 мм опадів, причому основна їхня частина в зимовий період, тобто поза періодом вегетації. Настільки мізерна кількість опадів характерна для пустель, і підрив дамби Каховської ГЕС фактично перетворює південь країни на пустелю», – йдеться у повідомленні.

Аналітики підкреслили, що цей терористичний акт гарантує тривале з моменту окупації перетворення АР Крим на непридатну не тільки для сільського господарства пустелю, а й непридатне місце для життя людей у принципі.

«Річ у тім, що без води з Дніпра, якої тепер півострів гарантовано не отримає щонайменше в найближчі 10 років, відбувається поступове проникнення морської води у водоносні горизонти. Наразі в безлічі міст Криму свердловини глибиною 800 метрів і більше, які використовуються для постачання населення водою, вже мають надлишковий рівень вмісту солей. Цю воду продовжують постачати населенню, хоча вона фактично непридатна для пиття і навіть для господарських потреб – зокрема побутова техніка вже масово виходить з ладу. Аналогічно, така вода абсолютно непридатна для зрошення земель АР Крим», – роз'яснили експерти.

Так, на думку аналітиків, для відновлення дамби й системи зрошення знадобиться щонайменше 5-10 років, і це буде можливим тільки після повного звільнення України від окупантів.

«При цьому 5 років – це оптимістичний сценарій, який реалізувати на практиці буде вкрай складно навіть за наявності мільярдів доларів, необхідних для відновлення системи», – наголосили вони.

Експерти зауважили, що зараз для українських аграріїв особливо актуальним буде відпрацювання технологій вирощування і доопрацювання овочів, таких як цибуля, морква, салати, зелені культури, у центральних регіонах України, де є доступ до води й систем зрошення.

«В іншому разі найближчими роками доведеться забути не тільки про експорт овочів, а й про можливість самозабезпечення овочевою продукцією населення України навіть у літній період», – резюмували аналітики.

Нагадаємо, в ніч на 6 червня російські військові підірвали дамбу на Каховській ГЕС. За словами місцевих жителів, вибух був лише один, але після нього конструкції почали руйнуватися одна за одною. Містам та селищам нижче по Дніпру загрожує затоплення. Влада Херсонської ОВА оголосила про термінову евакуацію.

Міжнародне агентство з атомної енергетики (МАГАТЕ) заявило, що поінформоване про повідомлення щодо підриву Каховської ГЕС. Там стверджують, що експерти агентства на Запорізькій атомній електростанції уважно стежать за ситуацією. В МАГАТЕ переконують, що безпосередньої загрози ядерній безпеці на станції немає

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі