Росія перекинула до тимчасово окупованого Криму до 25 тисяч військових на додаток до тих, які вже перебували на півострові. Чисельність російських військових сягнула 31,5 тисячі осіб, повідомила представниця місії США в ОБСЄ Кортні Австріан на засіданні Форуму зі співробітництва в галузі безпеки і Постійної ради у Відні.
«Росія перекинула 15-25 тисяч військовослужбовців до Криму або ближче до кордонів України. До цього числа входять піхота, танкові батальйони, вертольоти, засоби ППО. Ці сили додають до вже значно збільшених бойових можливостей Росії у Криму і вздовж його міжнародно визнаного кордону з Україною», - цитують Австріан «Крим.Реалії».
За її словами, інформація з відкритих джерел свідчить про те, що зараз у Росії на кордоні з Україною розташовується більше військ, ніж будь-коли з 2014 року.
«У Криму, за нашими оцінками, чисельність військовослужбовців Росії становить 31 500 осіб, а також розгорнуто сучасні системи протиповітряної оборони, такі як С-400, винищувачі та крилаті ракети берегової оборони», - додає представник США.
Росія розмістила уздовж кордону України і адмінмежи на Херсонщині десятки тисяч військовослужбовців, «повторно активувавши підрозділи, оновивши бази і розмістивши більш потужну наземну, повітряну і протиповітряну оборону», - підсумувала вона.
Росія стягує війська до кордону України, зокрема з боку тимчасово окупованого Криму, з кінця минулого місяця. 8 квітня розслідувачі Conflict Intelligence Team (CIT) опублікували матеріал про новий польовий табір російської армії на полігоні «Погоново» у Воронезькій області. Військовий тиск посилюється войовничою риторикою Кремля - російське МЗС пригрозило Україні «незворотними наслідками» вступу в НАТО.
Україна і партнери стурбовані перекиданням російських військ і збільшенням їх кількості біля кордонів з нашою державою, зокрема з боку тимчасово окупованого Криму.
На початку квітня відбулася серія телефонних розмов між держсекретарем США і головами МЗС України, Німеччини та Франції. Ентоні Блінкен закликав Німеччину і Францію активніше підтримувати Україну. А також запевнив, що ескалація агресії проти України матиме наслідки для Росії.
2 квітня телефонну розмову провели президенти України і США Володимир Зеленський і Джо Байден. 16 квітня - президенти Байден і Путін, під час розмови президент США закликав російського лідера до деескалації і запропонував зустрітися найближчими місяцями.
Україна провела консультації зі США, Францією, Німеччиною, Туреччиною, Грецією та іншим країнами. Напередодні відбулося позачергове засідання Комісії Україна-НАТО, на якому обговорювалася протидія російській агресії. Держави-члени ОБСЄ засудили дії Кремля. Голови МЗС G7 закликали Росію припинити провокації на кордоні, а також відзначили стриманість України.
Українські та зарубіжні експерти вважають, що, нагнітаючи напруженість на кордоні та ескалацію в Донбасі, РФ переслідує кілька цілей : «тестує» західну демократію на готовність жорстко протидіяти авторитарним режимам, чинить психологічний тиск на Україну, відволікає увагу росіян від внутрішніх проблем, посилає сигнал підтримки бойовикам в ОРДЛО.