Пандемія коронавірусу відправила мільйони офісних працівників по домівках, привчивши працювати віддалено. І якщо поєднувати роботу, сім'ю та побут люди, переважно, навчились, то з вибудовуванням відносин справи йдуть гірше.
«Повсюдна робота з дому може призвести до зростання расизму та упереджень», - йдеться в опублікованому BBC дослідженні Інституту Вульфа в Англії та Уельсі.
Дослідники дійшли висновку, що дружба на робочому місці - ефективний засіб в боротьбі з помилками і упередженим ставленням.
За словами засновника Інституту Еда Кесслера, чим більше людей працюватимуть з дому, тим вище ризик того, що вони не захочуть повернутися в офіс, віддавши перевагу їхнім «ізольованим бункерам».
Кесслер закликав уряди приділити увагу офісам і робочим місцям в них як «життєво важливій» сфері для поліпшення відносин між людьми.
Соціологічна компанія Survation for the Woolf Institute, що спеціалізується на дослідженні межконфесіальних відносин, опитала понад 11 тисяч осіб (11 701).
76% опитаних з досвідом роботи в офісах відзначили, що знаходилися там в етнічно різноманітному середовищі. У 37% безробітних більше шансів завести друзів лише зі своєї етнічної групи.
«Без створення альтернативних офісів можливостей соціального змішування між різними релігійними і етнічними групами стане набагато менше», - попереджає Кесслер.
Перехід на віддалену роботу багато хто сприйняв із захопленням: мовляв, не витрачаючи часу на роботу і спілкування з колегами, люди встигають за день зробити більше, ніж раніше.
Але так здавалося лише в теорії. На практиці ж карантин і робота вдома стерли кордони між роботою і дозвіллям. Більше про інші недоліки читайте в статті Андрія Паливоди «Багатогранні проблеми віддаленої роботи» для читачів ZN.UA.