Ставлення населення України до НАТО стало одним з найбільш яскравих прикладів кардинальних зрушень у громадській думці українців у постмайданний період.
До такого висновку прийшли соціологи фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова, проаналізувавши громадські настрої в Україні щодо членства в Північноатлантичному альясні, повідомила ZN.UA Марія Золкіна.
Так, згідно з результатами соцопитування, симпатики членства України в НАТО були в абсолютній меншості аж до 2014 року. При цьому з 2005 по 2012 роки кількість тих, хто проголосував би "за" приєднання до НАТО, коливалося в межах 15-32%.
"Перший "стрибок" був зафіксований в червні 2014 року - з 15% (квітень 2012 року) до 45%, а ось супротивників, навпаки, зменшилося майже вдвічі - з 62% до 36% відповідно. У липні 2015 року цей розрив на користь прихильників НАТО став ще більшим: 64% на референдумі висловилися б "за" НАТО, 28% - "проти".
Ставлення до НАТО в регіонах особливо показово
"Регіональний розріз у ставленні до альянсу має особливе значення. Традиційно велика прихильність до євроатлантичної інтеграції приписувалася Заходу, але навіть там в 2012 р. був практично паритет між тими, хто сказав би "так" на уявному референдумі, і тими, хто - "ні", - зазначають соціологи.
Згідно з опитуванням, якщо вибір між ЄС та Митним союзом Україну до кінця 2013 року дійсно ділив Україну навпіл, то питання НАТО, навпаки, більшу частину країни (три з чотирьох макрорегіонів) в деякій мірі об'єднував - загальним низьким рівнем підтримки членства і домінуванням противників вступу над переконаними євроатлантистами.
Зараз Захід України остаточно утвердився як справжній форпост підтримки НАТО.
Особливо примітно, що кардинально змінилася картина в Центрі, де 73% підтримали б вступ в альянс.
Південь, де в 2012 році вісім з десяти були противниками НАТО, теж демонструє нове інтеграційне "забарвлення": 61% учасників референдуму дали "зелене світло" інтеграції в євроатлантичне співтовариство.
Втім, і тут є нюанс - відсотки вказані щодо кількості учасників референдуму, а не щодо населення в цілому. Наприклад, у той час як на Заході проголосувати в липні 2015 році на такому референдумі пішли б 77% жителів регіону, то на Півдні - 42%.
Схід - справа тонка
На Сході зацікавленість в участі в референдумі висока, але більшість його учасників все ж поки проголосували б проти приєднання до НАТО.
Особливо значущими, як підкреслюють соціологи, є результати дослідження в Донецькій і Луганській областях, правда, тільки на звільненій території. Там підтримали б курс на членство 36% учасників голосування, не підтримали б - 54%.
"Але в будь-якому випадку - це важливий сигнал: так, євроатлантисти на Донеччині та Луганщині досі в меншості, але зрушення з "мертвої точки" вже відбулося. І для даного регіону питома вага цих 36% від учасників гіпотетичного референдуму, або 16% від усіх - може стратегічно, з точки зору якості змін громадської думки, означати не менше, ніж, можливо, вищий рівень підтримки НАТО в інших регіонах. Тобто якщо ці цифри в порівнянні з іншими регіонами можуть видатися мізерними, то безпосередньо для Донеччини та Луганщини як таких - це суттєвий крок вперед", - відзначають експерти фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова.
До речі, на Півдні, Сході і Донбасі позаблоковість досі на першому місці серед всіх варіантів - з підтримкою 36%, 43 і 49% жителів цих регіонів відповідно.
Аргументи
НАТО - це гарантія безпеки України, можливість зміцнити українську армію і крок України на шляху до Європейського Союзу. Саме така ключова мотивація тих, хто на референдумі проголосували б за вступ.
Противники НАТО, як і в 2012 році, найчастіше свою позицію обґрунтовують тим, що Україна нібито може бути втягнута у військові дії НАТО (50%), що НАТО - це агресивний імперіалістичний блок (37%), а також тим, що Україна в принципі має бути позаблоковою (32%).
Українці все ще мало знають про НАТО
До речі, відзначають соціологи, багато хто з противників НАТО у спробах аргументувати свою позицію часто використовують міфи і недостовірну інформацію.
"Актуальність інформаційно-роз'яснювальних кампаній не тільки не зменшується, але, навпаки, збільшується. Причому незалежно від рівня підтримки інтеграції в НАТО, в усіх макрорегіонах близько половини українців зізнаються: про ймовірні наслідки вступу чи не вступу в НАТО знають мало (36%) або взагалі нічого (16%)", - йдеться в дослідженні.
У зв'язку з цим соціологи впевнені, що уряду України необхідно в першу чергу займатися тим, що, зрештою, зумовить підтримку НАТО на абсолютній більшості території - тобто проводити активну просвітницьку роботу на місцях.
Слід відзначити, що ці данні дещо відрізняються від результатів травневого опитування КМІС, згідно з яким голоси учасників референдуму розділилися би: 51% - за, 49% - проти.
Раніше Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг неодноразово заявляв, що Україна зможе стати членом НАТО в майбутньому.