Рада може розглянути законопроєкт, який надасть Нацгвардії функції поліції

Поділитися
Рада може розглянути законопроєкт, який надасть Нацгвардії функції поліції © МВС України
Правозахисники наголошували, що з огляду на значну кількість поліцейських на душу населення України, надавати додаткові поліцейські функції ще й військовослужбовцям – означає повністю перетворити країну на поліцейську державу.

У четвер Верховна Рада України може розглянути законопроєкт № 3105 від 21 лютого, яким можуть розширити повноваження Національної гвардії та надати органу поліцейских функцій. Низка правозахисних організацій ще у квітні попереджала про те, що у Верховній Раді знову хочуть надати військовослужбовцям Національної гвардії право складати протоколи про адміністративні правопорушення та затримувати громадян.

У комітеті Ради з питань правоохоронної діяльності зазначили, що змінами до Закону України "Про Національну гвардію України", зокрема, пропонується надати право військовослужбовцям Національної гвардії України: складати протоколи про адміністративні правопорушення, визначені Кодексом України про адміністративні правопорушення, передавати матеріали про адміністративні правопорушення на розгляд уповноважених органів виконавчої влади або судів, формувати (наповнювати) та користуватися реєстрами та базами (банками) даних Міністерства внутрішніх справ України; застосовувати технічні прилади та технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото- і кінозйомки, відеозапису. При цьому, під час виконання зазначених завдань військовослужбовцям Національної гвардії України видаватиметься спеціальний жетон, зразок якого належить затвердити Міністру внутрішніх справ України.

Своєю чергою правозахисники наголошували, що з огляду на значну кількість поліцейських на душу населення України, надавати додаткові поліцейські функції ще й військовослужбовцям – означає повністю перетворити країну на поліцейську державу.

"Цим законопроєктом, зокрема, пропонується надати військовослужбовцям Національної гвардії України право складати протоколи про адміністративні правопорушення, затримувати, доставляти та/або передавати органам правопорядку (які в законопроєкті називаються правоохоронними) осіб, які вчинили або лише підозрюються у вчиненні адміністративного правопорушення, проводити особистий огляд і огляд речей громадян та здійснювати інші, невластиві для військових, функції", - йдеться у спільній заяві правозахисних організацій України, текст якої опублікував "Центр прав людини ZMINA".

Вони наголошували, що законопроєкт впроваджує необґрунтовано широкий діапазон адміністративних правопорушень, за скоєння яких уповноважені особи Нацгвардії мають право складати протоколи.

"Окрім того, занепокоєння викликає надання права військовослужбовцям НГУ "застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото- і кінозйомки, відеозапису в порядку, визначеному нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України". Вказане створює потенційну можливість здійснення військовослужбовцями НГУ прихованого спостереження за особою, річчю або місцем, яке, по суті, є видом негласних слідчих (розшукових) дій і має проводитись у порядку, передбаченому ст. 269 Кримінального процесуального кодексу України за рішенням суду та лише уповноваженими органами, до яких НГУ не належить", - кажуть правозахисники, додаючи, що зазначені зміни до законодавства можуть призвести до зловживань владними повноваженнями з боку посадових осіб Нацгвардії та надмірного обмеження прав й свобод людини та громадянина.

Це вже не перша спроба влади використовувати мілітаризований орган для виконання непритаманних йому поліцейських функцій.

"Крім того, що військовослужбовці не проходять спеціальної підготовки, не мають необхідних знань та навичок для ведення поліцейської діяльності, в разі порушень прав людини з їхнього боку буде ускладнена процедура відновлення прав потерпілих та притягнення до відповідальності порушників. Цей законопроєкт є особливо небезпечним у країні, яка є частково вільною та не має сталої демократії. Окрім того, з огляду на значну кількість поліцейських на душу населення ми вважаємо неприпустимим надавати додаткові поліцейські функції військовослужбовцям", - йдеться у спільній заяві.

Заяву підписали наступні організації:

Асоціація УМДПЛ

ГО "Truth Hounds"

ГО "Народний Захист"

Харківський інститут соціальних досліджень

Освітній дім прав людини в Чернігові

ГО "Черкаський правозахисний центр"

Правозахисна ініціатива

ГО "Центр соціальних ініціатив "Атом"

Чугуївська правозахисна група

Харківський антикорупційний центр

Благодійний фонд "Восток SOS"

Правозахисний центр "Поступ"

ГО "Школа Медіапатріотів"

Центр політико-правових реформ

Центр прав людини ZMINA

ГО "Центр розвитку та демократії"

Медійна ініціатива за права людини

ГО "Українське Піратське Співтовариство"

ГО "Обʼєднання Толока"

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Центр громадянських свобод

Проєкт "Без кордонів"

Читайте також: САП повідомила про завершення слідства у справі щодо незаконного заволодіння майном Нацгвардії

Нагадаємо, глава держави Володимир Зеленський восени минулого року намагався перепідпорядкувати Національну гвардію безпосередньо президенту. Відповідний законопроєкт він зареєстрував у перший день роботи Верховної Ради дев'ятого скликання.

Однак документ зняли з розгляду парламентського комітету, відповідно до сесійної зали Ради він так і не потрапив. Зазначимо, що законопроєкт розробляв комітет, де головує депутат від "Слуги народу" Денис Монастирський - у минулому помічник близького до голови МВС Арсену Авакову експарламентаря Антона Геращенка. Останній же пізніше став заступником Авакова.

Детальніше про проблеми з Нацгвардією читайте в матеріалі Михайла Каменєва та Степана Золотаря "Жандармерія Зеленського" для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі