Президент України Володимир Зеленський оголосив одним з пріоритетів української влади повернення додому мільйонів українських трудових мігрантів, розсіяних по всій Європі, переважно – у Польщі. В якості "пряника" для них пропонуються кредити в півтора мільйона гривень на власну справу з дуже низькою ставкою – 5% річних, пише в своїй статті для DT.UA Юлія Самаєва.
Найпростіше, зазначає авторка, повернути так званих "маятникових" мігрантів, які виїжджають з України на сезонні роботи переважно у Польщу.
"Вони їдуть працювати в ЄС на 90 днів дозволеного безвізового перебування, а потім повертаються, щоб знову виїхати. Це 90 днів рабства: виснажливої щоденної праці, сну в загальних бараках для заробітчан, поганого харчування, приниження від місцевих і самообмеження заради економії. Головний мотиватор для цих людей - зарплати, що їх лише порівняно з українськими можна вважати високими", – пише вона.
Втім, якщо такий заробітчанин, додає авторка, погодиться на щедру пропозицію президента, він отримає масу проблем, вирішивши зареєструватися як підприємець. Поки в Україні податкові зміни - постійний процес, а поліпшення бізнес-клімату - вічний пріоритет, поки чесному бізнесу закручують гайки, а "схемників" не бачать в упор, навряд чи можна розраховувати на якісь зміни в кращу сторону.
Раніше повідомлялося, що кількість українських заробітчан у Польщі збільшилася в п'ять разів - за п'ять років кількість українців у Польщі зросла з 320 тисяч до 1,5 мільйона людей. Однак ця цифра розходиться з вказаною вище - це означає, що правила підрахунку не завжди коректні. Проте, кількість покидають Україну людей вражає і навіть лякає.
Детальніше про проблеми української трудової міграції, плани уряду повернути мігрантів додому в Україну і наслідки, які можуть спричинити за собою такі ініціативи, читайте у матеріалі Юлії Самаевой "Шпаківні і дятли" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".