В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан через військове вторгнення Росії. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Так, в Україні затвердили нові правила військового обліку, які прописані у постанові Кабміну № 1487. Юристи компанії Eterna Law розповіли виданню Forbes, як відбуватиметься працевлаштування військовозобов’язаних відповідно до нового Порядку військового обліку.
Експерти зазначили, що тепер приймати на роботу військовозобовʼязаного можливо лише після предʼявлення ним військового квитка, зокрема через «Дію», або постановки на військовий облік.
Роботодавець перед тим, як прийняти на роботу працівника, відповідно до Порядку, зобовʼязаний перевірити, чи перебуває кандидат на посаду на військовому обліку, де саме і чи є його дані актуальними.
«Тобто у разі якщо кандидат на посаду не дає підтвердження про свій військовий облік, роботодавець не має права прийняти такого працівника на роботу, оскільки його прийняття на роботу буде суперечити Порядку. Таким підтвердженням може служити військовий квиток або приписне посвідчення», – наголосили фахівці.
За словами експертів, ця норма не є новою, обов’язок надавати підтвердження щодо військового обліку під час офіційного працевлаштування існував і раніше. Положення ж Порядку покликані уточнити та конкретизувати процедуру, встановити відповідальність за невиконання.
Юристи зазначили, що водночас досі незрозумілим залишається те як на практиці буде проходити така перевірка:
- чи повинна перевірятися актуальність даних військового обліку кандидата чи лише сама його наявність;
- якщо при перевірці були виявлені розбіжності даних чи відсутність взяття на облік, чи потрібно повідомити про це державні органи.
Нагадаємо, що раніше фахівці адвокатського бюро «Бачинський та партнери» розповіли, яка відповідальність загрожує тим чоловікам, які ухиляються від мобілізації.