Мобілізація в Україні: що загрожує тим, хто ухиляється від неї

Поділитися
Мобілізація в Україні: що загрожує тим, хто ухиляється від неї © Сухопутні війська ЗСУ/Facebook
Роз’яснення дали юристи.

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через військове вторгнення Росії. Мобілізації підлягають військовозобов’язані чоловіки призовного віку від 18 до 60 років. Фахівці адвокатського бюро «Бачинський та партнери» розповіли, яка відповідальність загрожує тим чоловікам, які ухиляються від мобілізації.

Яка адміністративна відповідальність загрожує за ухилення від призову

Відповідно до законів «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов’язок і військову службу» громадяни, які ухиляються від призову на строкову військову службу, призову за мобілізацією, військового обліку або спеціальних (перевірочних) зборів, можуть нести як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.

Так, адміністративна відповідальність передбачена наступними статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП):

  • Стаття 210 КУпАП  порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті – накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  • Стаття 211 КУпАП псування військово-облікових документів чи втрата їх з необережності – передбачає накладення штрафу від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення – накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Чи передбачена кримінальна відповідальність для ухилянтів

Законом про кримінальну відповідальність передбачено низку статей, якими закріплені види правопорушень у сфері забезпечення призову та мобілізації.

Відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України (ККУ), ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період (крім відбудовного періоду) чи у разі проведення цільової мобілізації – карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років за ст. 336-1 КК України.

Відповідно до ст. 337 КК України, карається штрафом від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження.

Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів карається штрафом від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.

Особам офіцерського складу при ухиленні від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом за ст. 335 КК України загрожує покарання у вигляді обмеженням волі на строк до трьох років.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі