Попри ретельну перевірку українців на борту літака та посилені заходи безпеки, що застосовуватимуться до карантину, учасники протестів блокують дороги та палять шини, аби не допустити проїзду автобусів до санаторію МВС у Нових Санжарах Полтавської області.
Українців закликають "залишатися людьми" та зважати на те, що у кожен може опиниться у скрутному становищі.
"Спроби перекрити траси, блокувати госпіталі, не пустити громадян України в Україну – цим ми показуємо далеко не найкращий бік нашого характеру… Українець завжди залишається українцем. Тимчасове перебування в Ухані або еміграція до Канади не робить його чужим для своєї країни", - пише у Facebook президент України Володимир Зеленьский.
Він нагадав, як зустрічали евакуйованих у Франції, у Казахстані: із турботою про життя і здоров'я співгромадян і співчуттям до тих, хто опинився у складній ситуації. Та закликав українців виявити таку ж людяність.
"Заходи безпеки – безпрецедентні. Зробили все можливе й неможливе, щоб гарантувати: вірус в Україну не потрапить. Декількох громадян не пустили на борт в Ухані, оскільки у них була трохи підвищена температура. Всі, хто піднявся на борт, у задовільному стані. Тобто бактеріологічної небезпеки немає", - додав він.
Прем'єр-міністр Олексій Гончарук закликав українців не піддаватися на провокації і нагадав, що жодного випадку коронавірусу в Україні не зафіксовано.
"Ми своїх не залишаємо! У будь-якій ситуації треба бути людьми і пам'ятати, що у такій ситуації міг опинитись кожен із нас чи близька нам людина. Закликаю громадян України не піддаватися на провокації, дотримуватися публічного порядку і безпеки, із розумінням поставитися до ситуації і наших громадян та іноземців, які потребують допомоги держави Україна у складній ситуації", - наголошує прем'єр.
Такої ж думки дотримується й міністерка охорони здоров'я Зоряна Скалецька.
Головний позаштатний інфекціоніст МОЗ Ольга Голубовська розповіла про підготовку інфекціоністів і епідеміологів до прийому евакуйованих українців і закликала не розпалювати "епідемію дурощів".
"Набагато більшою небезпекою зараз для нас є епідемія дурощів, що полягає в нагнітанні пристрастей, вигадуванні усіляких небилиць, ритті окопів і запалюванні шин, щоб не пустити своїх здорових співвітчизників на обсервацію... Повертайтеся, дорогі, у вас є Батьківщина і ми на вас чекаємо", - наголосила інфекціоніст.
Учасникам акції Голубовська порадила не хвилюватися і не грати в політику, зберігати спокій і здоровий глузд "бо ми з вами в одному човні".
Колишній міністр оборони Анатолій Гриценко вважає, що ті, хто виходив на акції протесту, провалили "іспит на коронавірус".
"Огидно і соромно. Не витримало наше населення іспиту на вірус. І на заході, і на сході країни. Емпатія, милосердя, повага до ближнього, взаємна підтримка - це, виходить, не про нас? Дехто більше на владу киває, мовляв, їй не можна довіряти. До влади є питання, але - мій пост про негідну поведінку населення, і влада тут ні до чого; треба мати мужність визнавати і свої (не лише влади) помилки", - зазначає ексміністр.
На думку Гриценко, за таким умов у разі серйозної катастрофи масштабу Чорнобиля на Україну чекала б катастрофа. "Народ у складних ситуаціях так не поводиться", - резюмує Гриценко.
А Православна церква України закликає не дозволити страху перед хворобою взяти гору над розумом і совістю.
"Дорогі брати і сестри, співвітчизники! У зв'язку з поверненням до України наших громадян, яких евакуйовано з Китаю, де поширилося небезпечне захворювання, ми спостерігаємо прояви агресивного ставлення щодо їхнього приїзду на Батьківщину. Страх і відчуження підштовхують людей до несприйняття", - йдеться у повідомленні.
У ПЦУ додають, що не можуть відповідати за медичний бік питання, який перебуває у компетенції спеціалістів і регулюється державою, але зобов'язані вказати на моральну сторону виклику, з яким зіткнулося суспільство.
"Нехай страх перед хворобою не затуманює наші розум і совість, нашу людяність! Нехай Господь дасть усім нам, як суспільству, мудрість та витримку, збереже від пошесті згубної хвороби та від згубної ненависті й відчуження!", - додали у ПЦУ.
Головний рабин України Моше Реувен Асман запропонував розмістити евакуйованих на оздоровчій базі, що належить єврейській громаді. База розташована за 300 км від Києва, подалі від населених пунктів, і може стати гарним місцем для карантину, вважає він.
Тим часом голова Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав зазначив, що недовіру українців до медичної системи зрозуміти можна, але ненависть до співвітчизників – важко.
"Можна зрозуміти, що людьми керує страх бути інфікованими, бо сучасні засоби безпеки, які пропонує медична система України, є ненадійними. Для того, щоб перебороти людський страх, бракує відчуття людяності і чесноти християнської любові до ближнього. Не так небезпечним є коронавірус, як вірус ненависті і зневаги до людини. Якщо коронавірус можна побороти різними медичними засобами, то від вірусу ненависті нас може захистити лише сила любові", - наголосив він.
Автори деяких дописів проводять паралелі між подіями Революції Гідності та евакуацією українців з Вуханю, називаючи справжньою загрозою не людей на борту літака, а тих, хто виходить на антиевакуаційні протести чи розмірковує над непотрібністю боротьби за демократію, проти корупції і тоталітаризму.
У мережі акції протесту проти евакуації називають "ганьбою" та "поверненням здорових до хворих".
Втім у тому, що українці досі здатні самоорганізовуватися, і не у боротьбі з внутрішньою корупцією чи російською агресією, дехто бачить добрий знак. А харківська волонтерка навіть готова "взяти евакуйованих до себе додому".
Деякі користувачі закидають владі некомпетентність, закритість та відсутність комунікації з "людьми, які повинні будуть знаходитися поруч з потенційною небезпекою", оскільки механізм зараження і передачі вірусу до кінця не вивчений.