У Криму під час виконання програми зі знищення запасів радянської хімічної зброї частина підготовлених до утилізації контейнерів з отруйними речовинами (ОР) не була похована в море на безпечній відстані від берега. Наразі ці контейнери знаходяться в Керченській протоці на невеликій глибині, створюючи серйозну небезпеку для екології регіону. Про це свідчать документи, наявні в розпорядженні ZN.UA.
Як відомо, інформація про місця, де не до кінця знешкоджені контейнери в саркофагах залишилися лежати на техмайданчиках у Керченській протоці, загрожуючи в будь-який момент потрапити під викинуте штормом судно чи танкер, є закритою для громадськості.
За даними документів, раніше опублікованих ZN.UA, це район між мисом Білим і о-вом Тузла, куди в листопадовий шторм 2007-го викинуло на мілину баржи "Дика" і Деметра". І ще два райони наводяться в листі екс-заступника міністра МНС Романченка, який повідомив, що два омонолічених саркофаги було транспортовано під водою на відстань 25 км з району 691 в район 690.
ZN.UA з декількох джерел отримав не тільки інформацію про те, де ці засекречені місця знаходяться, але і карту, де ці райони позначені. На словах джерело ZN.UA повідомило наступне: "В режимі плавання у Чорному та Азовському морях ці райони позначені так: заборонені для постановки на якір, лову риби придонними знаряддями лову, підводних днопоглиблювальних і вибухових робіт і плавання з витравленим якір-ланцюгом. Район 691 - це акваторія міста Керч, район 690 - акваторія озера Тобечик".
Судячи з позначення на карті, район 691 знаходиться неподалік від Керченського рибного порту, район 690 - біля перешийка оз.Тобечик.
Раніше посадовці переконували громадськість у тому, що ситуація під контролем, а контейнери з хімзброєю знаходяться за 12-15 км від берега на глибині 150 м. Це заява колишнього начальника кримського главку МНС Олександра Недобиткова.
У свою чергу, начальник департаменту реагування на надзвичайні ситуації Держслужби з НС Григорій Марченко повідомляв 5 каналу, що саркофаги знаходяться на глибині менше 100 метрів". Однак судячи з позначень району 690 на карті, саркофаги перетягли на глибину всього в два-чотири метри.
При цьому загальна кількість виявлених у процесі виконання держпрограми об'єктів хімзброї в Чорному і Азовському морях чиновники відмовляються оприлюднити. При цьому дані екологічних приватних підприємств з Севастополя "Пирамис" і "Ситал", залучених Мінприроди для пошуку ІВ і повідомили про виявлення відповідно 428 і 1 200 контейнерів, спростовуються. Аргумент - сумнівність технології їх пошуку з застосуванням супутникових знімків.
Кількість омоноличенных (поміщених у каркас і залитих спецбетоном) контейнерів з бойовими ОВ - 117. Це дані начальника департаменту Держслужби з НС Григорія Марченка підтверджені документально: опублікованих ZN.UA листах фігурувала цифра 113 контейнерів, чотири були омоноличены в 2010 р., про що свідчить оприлюднена в Інтернеті таблиця МНС за підсумками року з повною викладкою кількісних показників та вартості робіт з пошуку і знешкодження контейнерів із залишками хімзброї.
Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Валентини Самар "Здрастуй, зброє!". !zn
Читайте також:
Криму загрожує екологічна катастрофа через зрив програми з утилізації радянського хімзброї
Україна не зможе взяти участь у ліквідації сирійської хімзброї, незважаючи на обіцянку Януковича