В умовах пандемії системного характеру набули порушення прав громадян на надання медичної допомоги та права на охорону праці медичних працівників. Про це повідомила Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова під час презентації своєї щорічного доповіді про стан дотримання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за минулий рік, передає "Укрінформ".
"В умовах пандемії системного характеру набули порушення прав на надання медичної допомоги громадянам, дотримання права на охорону праці медичних працівників. Нами було проведено моніторинг дотримання права людини на охорону здоров'я в умовах пандемії. Зокрема, про надання необхідних медичних послуг всім, хто їх потребував, і дотримання прав медичних працівників на забезпечення фінансування. Результати показали системне порушення цього права", - зазначила омбудсмен.
Так, за словами Денісової, закриття медичних установ і функціонування залишилися на рівні районів чи областей, значно ускладнили доступ до медичної допомоги.
"Іноді люди змушені долати відстані понад 50 км, щоб дістатися до медичного закладу. За даними Держкомстату, з 617 000 осіб, які померли протягом 2020 року, 285 тисяч померли через ішемічну хворобу серця. Тобто це можна говорити - просто не була надана вчасно медична допомога", - сказала Денісова.
Вона додала, що скорочення медичних установ пов'язане з недостатністю фінансування.
"При цьому з спеціально створеного бюджетного фонду на сферу медицини в 2020 році було виділено всього близько 28%. З метою захисту прав громадян у сфері охорони здоров'я мною подано конституційне подання до Конституційного Суду України щодо визнання неконституційними окремих положень деяких законів України, почався судовий розгляд", - розповіла Уповноважений з прав людини.
За словами омбудсмена, повідомлення про порушення соціальних прав в минулому році становлять 14, 7% від усіх звернень.
Відзначимо, на час локдауну в Києві обмежили госпіталізації і скасували планові операції.
Раніше Кабінет міністрів вирішив ввести додаткові критерії виклику "швидкої" по пріоритетності надання медичної допомоги.