Епідеміолог вважає статистику щодо COVID-19 в Україні "дуже пристойною", попри те, що на початку епідемії проводилося дуже мало тестів.
"Тести – це людський винахід, і вони працюють у величезній масі при обстеженні тисяч людей. Хибнопозитивних і хибнонегативних показників тестів – 10%. Тобто, кожна десята людина, в якої тест позитивний, насправді не має вірусу. І кожна десята,в якої тест негативний, є носієм вірусу", - пояснив епідеміолог.
За його словами, тести розроблялися в умовах швидкого поширення вірусної інфекції у світі, і тільки зараз їх почали коригувати і покращувати.
"Тести були зроблені поспіхом, їх тільки зараз почали коригувати і покращувати. Адже раніше навіть не було сироваток, на яких ці тести можна було перевірити... Якість тесту дуже важлива. А ось в тестах на COVID, які були спочатку, якість дуже низька", - каже Фаворов.
Епідеміолог нагадав, що у пандемії є і комерційна складова.
"Самі лише ці тести чого варті. Словаки мільйони непридатних китайських тестів ледь не викинули в Дунай. Таке запропонував президент країни, коли виявилося, що тести не працюють. Іспанія мільйон тестів відправила назад у Китай. Ці тести коштували непогано, по 7 доларів за тест. Але відправили їх назад в Китай, тому що вони не працювали", - нагадав він.
Фаворов закликав українців заспокоїтися: "Головне – епідеміологія. Тести ефективні при масовому тестуванні. Тобто, вони потрібні для епідеміологічної поведінки".
Раніше головний санітарний лікар та заступник міністра охорони здоров'я України Віктор Ляшкозаявив, що в Україні проводять 30 тисяч ПЛР-тестів на коронавірус на тиждень, а проводитимуть – 80 тисяч.
Діагностування коронавірусу проводиться у 46 лабораторіях, зокрема, приватних. Тестуванню підлягають особи з підозрою на коронавірус, які контактували з пацієнтом з підтвердженим COVID-19, пацієнти з пневмонією, медпрацівники (кожні 5 днів) та пацієнти, які одужали (для зняття діагнозу).
У МОЗ запевнили, що країна може виробляти 1 млн тестів на добу. Однак на сьогодні "немає прийнятої рекомендації ВООЗ, що ці тести можуть використовуватися як діагностичні". Тож Україна й надалі завозитиме гуманітарними літаками імпортні, саботуючи власне виробництво.
Невдовзі в Україні також почнуть тестування на коронавірус новою системою ІФА (Імуноферментний аналіз). Тести покажуть наявність антитіл до COVID-19.