Перевірка документів представниками ТЦК: чи законно це

Поділитися
Роз'яснення дала адвокатка.

Через війну, яку розв'язала Росія, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають чоловіки у віці від 18 до 60 років, які отримують повістки. Нещодавно На Львівщині ТЦК та СП уповноважили перевіряти документи у всіх військовозобов’язаних чоловіків. Адвокатка Марина Бекало розповіла виданню ТСН.ua, чи законні такі дії та хто має право перевіряти документи.

Хто може перевіряти документи

Бекало пояснила, що згідно із Постановою Кабміну № 1456, військовим командуванням разом із військовою адміністрацією видається наказ про перевірку документів у осіб, огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за яким призначається комендант.

Призначений комендант своєю чергою видає наказ про надання повноважень на здійснення таких заходів відповідним уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних сил, які визначені в наказі коменданта.

«Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) не належать до зазначеного переліку компетентних органів, а тому їхні представники не можуть бути уповноважені на здійснення таких заходів», – додала Бекало.

Вона пояснила, що згідно з Постановою КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154, ТЦК та СП є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

«Тобто їхні повноваження обмежуються виключно питаннями забезпечення військового обов’язку та мобілізаційної підготовки осіб, але повноважень на здійснення таких заходів, як перевірка документів, огляд речей, транспортних засобів вони не мають і не можуть бути надані наказом коменданта. Тобто наказ коменданта Львівської області Тараса Греня суперечить Постанові КМУ від 29 грудня 2021 р. № 1456», – додала адвокатка.

Чи можна не надати представникам ТЦК документи для перевірки

Експертка зауважила, що згідно зі ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

«Тож виконувати наказ коменданта, який не відповідає законодавству, ніхто не зобов'язаний. Відповідно, така особа не може бути притягнута до відповідальності», – резюмувала Бекало.

Раніше ми писали, яка відповідальність загрожує військовозобов'язаним, які ухиляються від мобілізації.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі