Ухилення від мобілізації: яке покарання можна отримати

Поділитися
Ухилення від мобілізації: яке покарання можна отримати © Віктор Назаров/Telegram
Зараз в країні триває загальна мобілізація.

В Україні діє воєнний стан та загальна мобілізація, які були оголошені через повномасштабне вторгнення Росії. В цей час чоловіки віком від 18 до 60 років отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ.

Юрист Ілля Шипко пояснив, яке покарання передбачене за ухилення від мобілізації. 

Він пояснив, що ухилення від мобілізації – це неналежне виконання обов’язків, передбачених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Але для того, щоб розуміти чи настає відповідальність в конкретному випадку потрібно розуміти, яким саме способом відбувається ухилення.

Це може бути:

  • відмова від призову на службу за мобілізацією;
  • неявка за викликом до ТЦК та СП для проходження медичної комісії;
  • втеча з військової частини або з місця призову;
  • уникнення від участі в навчальних зборів.

«Слід зазначити, що відповідальність за ухилення від мобілізації не поширюється на осіб, які не підлягають призову на військову службу за мобілізацією. Наприклад, громадянин віком 18 років, який не служив строкову службу та не має воєнної кафедри не може нести відповідальність за ухилення від мобілізації, оскільки він не підпадає під мобілізацію в силу закону», – пояснив юрист.

Відповідальність поділяється на два види:

  • Кримінальна відповідальність. Частина перша статті 336 ККУ передбачає відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією. Варто зауважити, що така відповідальність настає після проходження ВЛК, визнання військовозобов’язаного придатним до проходження служби та ухилення від служби після отримання мобілізаційного розпорядження або «бойової повістки».
  • Адміністративна відповідальність. За статтею 211-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, існує відповідальність за неявку до ТЦК та СП за викликом. Важливо зазначити, що відповідальність за ухилення від мобілізації може бути більш суворою, якщо воно вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб. У таких випадках відповідальність може бути передбачена частиною другою статті 336 КК України, яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.

Деякі чоловіки змогли незаконно виїхати до інших країн, щоб уникнути призову. Нагадаємо, чи можуть притягнути їх до відповідальності.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі