В Україні триває загальна мобілізація і воєнний стан. Верховна Рада України підтримала внесені президентом Володимиром Зеленським законопроєкти про продовження їх дії до лютого 2024 року.
В цей період чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Захист держави — не довільне право, а обов’язок, передбачений статтею 65 Конституції України. Ухиляння від його виконання є не лише порушенням закону, а й ганебним вчинком. Через це описані далі алгоритми та вказівки покликані не стати «дороговказом ухилянта», а зробити мобілізаційні процеси зрозумілішими, а від того законнішими й ефективнішими.
Юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу, інструктор із Tactical combat casualty care Володимир Романчук в статті «Як покращити мобілізацію без бійок на вулицях і облав на чоловіків — відповіді юриста» для ZN.UA пояснив, чи можуть вручити повістку особисто в руки.
Юрист наголосив, що повістку мають вручати виключно наживо. Зобов’язання з’явитися до ТЦК, передане через родичів, надіслане поштою, SMS-повідомленням або озвучене телефоном, не є офіційним викликом.
Також треба обов’язково перевірити наявність у повістці всієї необхідної інформації. Повістка, що не відповідає вимогам, не є офіційним викликом до ТЦК, а отже, зобов’язання з’явитися нема. Якщо після видачі неналежно оформленої повістки військовозобов’язаного відпускають додому, — він абсолютно вільний.
Нагадаємо, чи можуть бути притягнені до відповідальності чоловіки, які добровільно не з’явилися у військкомат після 24 лютого. Роз'яснення дав юрист.