Внаслідок підтоплення Херсонської області після знищення Каховської ГЕС повністю або частково постраждає 48 об’єктів природно-заповідного фонду, повідомили фахівці Української природоохоронної групи.
За їхніми підрахунками, загальна площа підтоплених заповідних територій може перевищити 120 000 гектарів. Ще 22 території природно-заповідного фонду в зоні затоплення перебувають у процесі створення. Водночас територія Чорноморського біосферного заповідника охороняється з 1927 року, а сам він є частиною всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.
Зокрема води залиють такі території природно-заповідного фонду:
- Чорноморський біосферний заповідник;
- Національний природний парк Білобережжя Святослава,
- НПП Нижньодніпровський,
- НПП Олешківські піски;
- РЛП Кінбурнська коса;
заказники:
- Озеро Соляне
- Бакайський
- Березові колки
- Станіславський
- Олександрівський
- Інгулецький лиман
- Хрестова сага
- Шаби
- Бакайський жолоб
- Широка Балка
- Софіївський
- Ягорлицький
- Саги
- Корсунський
- Боброве Озеро
заповідні урочища:
- Цюрупинський сосновий бір
- Старозбур’ївський акацієвий ліс
- Голопристанський акацієвий ліс
парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва:
- Парк санаторію “Гопри” (18 га),
- дендропарк Нижньодніпровської НДС (3 га).
«Надалі масштаби руйнувань будуть стрімко зростати, адже швидка течія на фарватері під високим правим берегом Дніпра підмиватиме низку пририродно-заповідних територій, розміщених вздовж берега. Це означатиме абразію високих берегів вже в перші дні після початку затоплення і продовження ерозії у майбутньому», - кажуть експерти про значно масштабніші наслідки катастрофи, на ліквідацію якої підуть роки.
У результаті катастрофічного паводку постраждає не лише річка Дніпро, але й її притоки, як Інгулець та Вірьовчина, пониззя яких також затоплено на багато кілометрів водами, що витекли з Каховського водосховища. На ранок 7 червня у цих річках була зафіксована зворотна течія. Це, безумовно, також негативно вплине на фауну та екостсему річок.