У Верховній Раді України зареєстровано законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" щодо оптимізації структури Національної академії наук України". Автори законопроекту пропонують замість терміна "президія НАН України" використати інший - "рада директорів НАН України".
Про це у своїй статті для DT.UA пише В'ячеслав Соловйов, доктор економічних наук, кандидат технічних наук. На його думку, дивує, чому, по-перше, цим перейменуванням почали перейматися депутати, які є членами не Комітету з питань науки і освіти, а комітетів із питань бюджету, правової політики та правосуддя, з питань будівництва, містобудування та житлово-комунального господарства, промислової політики і підприємництва, аграрної політики та земельних відносин. По-друге, чому ці комітети вважають Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність" не оптимальним саме через назву органу, який здійснює загальне науково-організаційне керівництво поточною діяльністю Національної академії наук України. По-третє, невже таке перейменування, вкупі з деякими іншими, такими ж сумнівними пропозиціями є оптимізацією?
"Згаданий закон справді потребує корекції, оскільки не відповідає низці задекларованих у преамбулі цілей. Зокрема, у ньому фактично немає положень, спрямованих на "задоволення потреб суспільства і держави в технологічному розвитку шляхом взаємодії освіти, науки, бізнесу та влади" в частині стимулювання до цієї взаємодії бізнесу, - вважає експерт. - Крім того, всі, мабуть, погодяться, що положення цього закону про необхідність "пріоритетної державної підтримки розвитку науки як джерела економічного зростання", як сказано в преамбулі, в нас у країні не виконується".
"Незважаючи на позитивну світову оцінку наукової сфери України, з погляду її ролі для майбутнього вітчизняного виробництва, отже й позитивну оцінку відповідної системи управління, проблема вдосконалення цієї системи залишається актуальною. Однак не тому, що президія НАН України нібито завдала шкоди вітчизняній економіці, а тому, що наразі наукова сфера України, на думку світової експертизи, - єдина реальна сила, яка визначає напрям руху нашої країни до майбутнього виробництва. Удосконалення системи управління наукою зміцнить надію на те, що майбутнє в України є", - підкреслює автор.
Детальніше про необхідність справжнього реформування науки читайте в матеріалі В'ячеслава Соловйова ""Оптимізація" науки методом перейменування" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".