Через військове вторгнення РФ в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Але деякі особи ухиляються від мобілізації.
Лейтенант, легендарний «Кіборг», а нині – командир роти в Чортківському РТЦК СП на Тернопільщині Ярослав Гавянець розповів hromadske, у якому випадку ухилянту може загрожувати кримінальна відповідальність.
Він зазначив, що законодавство наділило ТЦК дуже малими повноваженнями щодо боротьби з ухилянтами.
«Під конвоєм привести військовозобов’язаних (в/з) до центру комплектації ми не можемо. Центр дає розпорядження на органи місцевого самоврядування або за місцем роботи в/з, щоб вони оповістили його і щоб він розписався за повістку. А якщо він не розписується, то складають акт про відмову в отриманні повістки. І якщо людина не прибуває за повісткою, то ми маємо її знайти і скласти на неї протокол про адміністративне правопорушення. Потім виносять постанову про накладення штрафу. Але спробуй цих людей знайди», – сказав Гавянець.
За його словами, зараз до центру комплектації приходить менш ніж половина з тих, хто отримав повістки.
«Хоча десь до вересня минулого року проблем із комплектацією не було. Приходили і добровольці, і за повістками. А зараз залишилися ті, які чекають, що ми колись десь їх відловимо, і ті, які за жодних умов не хочуть йти в армію», – пояснив він.
Гавянець підкреслив, що до кримінальної відповідальності можуть притягнути тільки військовозобов'язаного, якого вдалося скерувати на медичну комісію. Якщо медики визнали його придатним до служби, ТЦК вручили йому повістку на відправку, так звану бойову – а він по ній не з’явився.
«От тоді порушують кримінальну справу про ухилення від військової служби», – резюмував він.
Раніше ми писали, хто може проходити військову службу за місцем проживання.