Серед інших державних та суспільних інститутів найчастіше українці довіряють Збройним Силам України. Рейтинг довіри до ЗСУ складає рекордний показник для інших структур та об'єднань – 90%. Такі результати опитування, яке оприлюднила соціологічна служба Центру Разумкова.
Зберігається високий рівень довіри до волонтерських організацій, яким довіряє 81% респондентів. Майже стільки ж – 80% – довіряють добровольчим батальйонам та Державній службі з надзвичайних ситуацій – відповідно 80% та 79%.
Рівень довіри до Національної гвардії України складає 75%, а до державної прикордонної служби – 71%. Іншим інституціям українці довіряють менше, проте зберігається високий відсоток довіри до церкви – 63%. Високий відсоток довіри є у Міністерства оборони та Служби безпеки – 61% кожному з відомств.
Українці також у переважній більшості довіряють громадським організаціям – 56,5%, очільникам міст, сіл та селищ – 51%.
Рейтинги недовіри і довіри
Соціологи зазначають, що частіше довіряють, ніж висловлюють недовіру, таким інституціям:
- Національна поліція України (відповідно 49% і 43%);
- Національний банк України (відповідно 48% і 42%);
- місцева рада (відповідно 45% і 46%);
- уповноважений Верховної Ради з прав людини (омбудсмен) (відповідно 39% і 39%).
Найбільший відсоток недовіри респонденти висловлюють державному апарату управління – 78,5%, політичним партіям (77,5%), Верховній Раді України (76%). Високий показник недовіри також до судів і судової системи в цілому та уряду – 73%.
Рейтинги недовіри високі:
- у прокуратури (64%);
- Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (63%);
- НАБУ, НАЗК (62%);
- комерційних банків (58%).
За спостереженнями соціологів, засобам масової інформації не довіряють 50% опитаних. Цей показник майже однаковий також у профспілок – 49% недовіри.
Інформація про опитування
Результати соціологічного опитування, що проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 6 по 12 червня 2024 року в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст опитування є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).
Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового відбору на перших етапах формування вибірки та квотного методу відбору респондентів на заключному етапі (коли здійснювався відбір респондентів за статево-віковими квотами). Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).
Опитано 2016 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.
У 2023 році дослідження соціологів показувало, що найбільшою довірою в Україні продовжують користуватися ЗСУ. Рівень довіри українців до Збройних Сил у 2023 році зріс з 72% до 96%.