Детективи Національного антикорупційного бюро у п'ятницю, 19 липня, проводять обшуки в центральному офісі інвестиційної компанії ICU в Києві. Як повідомили в бюро, обшук проводиться в рамках кримінальної справи за фактом порушення при закупівлях за схемою "Роттердам+".
"Детективи НАБУ під процесуальним керівництвом САП здійснюють санкціоновані обшуки в офісі фінансової групи компаній (в Києві), задіяної в реалізації так званої формули "Роттердам+", яка, в свою чергу, є предметом досудового розслідування детективів НАБУ. Попередня правова кваліфікація - ч. 2 ст. 364 КК України. Розслідування особливостей запровадження та функціонування "Роттердам+" НАБУ здійснює з березня 2017 року", - заявили у відомстві.
Водночас безпосередньо в інвестгрупі ICU заявили, що зараз в офісі компанії проходять обшуки співробітникам Національного антикорупційного бюро України.
У компанії стверджують, що обшуки відбуваються незважаючи на те, що раніше ICU повністю задовольнила всі запити НАБУ на надання інформації в рамках кримінального провадження стосовно посадових осіб НКРЕКУ.
"Як законослухняна компанія, ICU зробила повне сприяння правоохоронцям, в черговий раз надавши всі витребувані документи. Претензій з боку правоохоронних органів щодо даних угод в компанію не надходило", - повідомляють в компанії.
Зараз група працює в штатному режимі, а поточний обшук розцінює не інакше як спробу чинити на неї тиск, яке має політичний контекст.
Адвокат інвестгуппи Ірина Одинець в Facebook повідомила, що з початку слідства детективи провели 21 виїмку документів, а обшуки проходять регулярно, останній був в червні у членів Комісії.
Інвестгруппа ICU - незалежна фінансова група, що надає брокерські послуги, послуги з управління активами і приватним акціонерним капіталом, була засова на у 2006 році. У 2007-2014 роках головою ради директорів групи ICU була Валерія Гонтарева. У 2014 році після призначення головою Національного банку Гонтарева продала свою частку в компанії.
Власниками групи є її топ-менеджмент Макар Пасенюк і Костянтин Стеценко, яким належить 45 % і 44,99% акцій. Ще 9,99% належать екс-міністру енергетики і вугільної промисловості Володимиру Демчишину.
Водночас, як зазначало "Новое время", Макар Пасенюк провів в інтересах Петра Порошенка низку важливих фінансових угод, багато з яких стали причиною великих скандалів. Зокрема за даними видання, він був причетний до скупки євробондів і боргів енергетичної компанії ДТЕК мільярдера Ріната Ахметова.
Зокрема на початку 2018 року Солом'янський райсуд Києва надав НАБУ доступ до документів ICU Investment Management Ltd. щодо купівлі в інтересах будь-яких осіб євробондів ДТЕК у період із березня 2015 року по квітень 2016 року і їх продажу з квітня 2016 до кінця 2017 року. Детективи встановили, що компанії ICU Investment Management Ltd., CIS Opportunities Fund SPC Ltd. та Global Opportunities Fund SPC Ltd., що входять до групи ICU, у період із вересня 2015 року по травень 2016 року на Ірландській фондовій біржі здійснювали купівлю цінних паперів, емітентом яких є DTEK Finance plc. За даними НАБУ, після ухвалення НКРЕКП Порядку формування прогнозної ОРЦ електроенергії (формули "Роттердам+") вартість куплених ICU євробондів ДТЕК зросла на 60%. "Це дозволило невстановленим особам, в інтересах яких діяла НКРЕКП, отримати надприбутки", - зазначається у матеріалах НАБУ. У ICU спростовують всі звинувачення і заявляють, що всі операції були ринковими і здійснені в повній відповідності з законодавством.