Міністерство охорони здоров'я України розпочало закупівлі для створення Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, яка має стати першим кроком для того, щоб реєстр донорів і трансплантація стали реальністю в нашій країні. Зокрема на створення дев'яти пов'язаних із собою реєстрів у бюджеті цього року планують витратити понад 28 млн гривень, повідомили в прес-службі МОЗ.
Реєстр донорів допоможе вчасно знаходити потенційного донора, фізичні показники якого дозволяють врятувати пацієнта, який потребує трансплантації.
Зараз головним завданням МОЗ є закупівля послуг з розробки програмного забезпечення для ЄДІСТ та доступ до міжнародної бази живих донорів кісткового мозку. На ці потреби в бюджеті 2018 року на трансплантацію загалом передбачено 26 млн 378 тис на закупівлю послуг з розробки програмного забезпечення та 1,9 млн на придбання доступу до міжнародного реєстру донорів.
Інформаційна система трансплантації має включати в себе дев'ять різних реєстрів:
- реєстр волевиявлення особи щодо посмертного донорства або представника, який буде ухвалювати відповідне рішення;
- реєстр волевиявлення представника щодо згоди на вилучення органів для трансплантації чи виготовлення біоімплантантів з тіла померлої людини;
- реєстр анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації чи виготовлення біоімплантантів;
- реєстр живих донорів;
- реєстр живих донорів гемопоетичних стовбурових клітин;
- реєстр реципієнтів;
- реєстр осіб із трансплантованим анатомічним матеріалом;
- реєстр закладів охорони здоров'я, що надають послуги з трансплантації чи пов'язані з нею, та інших суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність, пов'язану з трансплантацією;
- реєстр трансплант-координаторів.
Нагадаємо, з 1 січня 2019 року в Україні вводиться в дію закон про трансплантацію органів, який був прийнятий парламентом 17 травня 2018 року. Згідно з прийнятим законом вилучення органу для трансплантації після смерті людини буде можливе лише в разі письмової прижиттєвої згоди, дані про яку будуть внесені в Єдину державну інформаційну систему трансплантації. Ця інформація буде конфіденційною. При цьому згоду на трансплантацію можна буде відкликати в будь-який час. Також закон визначає перелік осіб, у яких трансплантація органів заборонена.
Детальніше про особливості нового закону про трансплантацію читайте в матеріалі Лідії Суржик "Олександр Никоненко: "В Україні можна робити тисячі пересадок органів у рік, а не 120-130"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".