Державний бюджет щорічно втрачає близько 300 млрд гривень через контрабанду. Такі цифри навели в Офісі президента, посилаючись на експертні оцінки.
Президент Володимир Зеленський розкритикував темпи боротьби з контрабандою, що демонструє СБУ, і заявив про необхідність посилення роботи на цьому напрямку і досягнення «конкретного результату».
Відзначимо, що 26 липня Володимир Зеленський підписав вісім указів про кадрові зміни в СБУ. Він звільнив заступників голови відомства Руслана Баранецького і Василя Малюка, начальника Департаменту Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Олексія Корнійчука, а також підвищив до першого заступника глави СБУ Сергія Андрущенко. Кадрові перестановки він пояснив необхідністю підготовки до реформи та посилення боротьби з контрабандою.
Контрабанду в Україні декриміналізували в 2012 році, зберігши кримінальну відповідальність лише за незаконне переміщення через кордон зброї, боєприпасів, вибухівки, наркотиків, радіоактивних матеріалів, отруйних речовин, а також культурних цінностей і технічних засобів негласного зняття інформації. Тоді ж посилили адміністративну відповідальність за контрабанду товарів, зокрема підакцизних алкоголю, тютюнових виробів тощо.
2 квітня вперше в історії України РНБО ввела персональні санкції проти десяти контрабандистів, які, за даними спецслужб, є «лідерами» в цій галузі.
Двох із них - Вадима Альперіна і Олександра Єрімічука - позбавили українського громадянства і планують екстрадувати. Аналогічно вчинили з Араїком Амірханяном, проти якого санкцій РНБО на той момент не було введено. У кожного з трьох є громадянство третьої країни: Ізраїлю, Румунії та Вірменії відповідно.
За підсумками засідання РНБО 15 квітня в списку санкцій список «королів контрабанди» включили ще 13 осіб і 95 компаній .
За оцінками керівництва Держмитниці, понад 130 тисяч українських компаній-імпортерів, або 90%, працюють у«тіні», щорічно позбавляючи бюджет 100 млрд грн надходжень. Чи допоможуть санкції РНБО проти контрабандистів вирішити цю проблему? Особливо за умови, що сам механізм санкцій у цьому випадку виглядає сумнівним. Про це та багато іншого - інтерв'ю Юлії Самаєвої з головою Держмитниці Павлом Рябікиним для читачів ZN. UA.