Масштабні кадрові перестановки, які президент Володимир Зеленський провів у СБУ, в його Офісі пояснили необхідністю реформування відомства і посилення боротьби з контрабандою.
На Банковій заявили, що кадрові укази глави держави спрямовані на «забезпечення готовності СБУ до системної трансформації, що відповідає реформі відомства», а також на «суттєву активізацію боротьби з контрабандою».
«Ніякої альтернативи реформі Служби немає і не буде. Тільки парламент проголосує за реформу, ми повинні почати трансформацію в перший же день, не втрачаючи часу на адаптацію до ухваленого рішення», - підкреслив президент. Він також розкритикував ефективність СБУ в боротьбі з контрабандою.
«Темп роботи проти контрабанди, який ми бачимо зараз, не може нікого влаштовувати. Конкретний результат маэ бути відчутним як на кордоні, так і в усіх інститутах держави, відповідальних за чистоту економічних процесів», - додав Зеленський.
За його словами, фундаментом для результативнішої протидії контрабанді має стати посилення роботи СБУ.
26 липня Володимир Зеленський підписав вісім указів про кадрові зміни в СБУ. Він звільнив заступників голови відомства Руслана Баранецького і Василя Малюка, начальника Департаменту Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Олексія Корнійчука, а також підвищив до першого заступника голови СБУ Сергія Андрущенка.
Уже зараз видно, що за підсумками реформи, СБУ стане ще більш секретною службою. Проєкт закону виводить службу з-під дії Закону України "Про доступ до публічної інформації" та в службу будуть самі вирішувати, яку інформацію можна відкрити, а яку ні.
Якщо зараз відкриті публічні декларації повинні подавати всі співробітники СБУ, які не є секретними, то "реформа" пропонує залишити відкритими лише декларації керівництва СБУ.
Тотальна закритість служби залишається найактуальнішою проблемою, адже фактично унеможливлює будь-який контроль з боку громадськості, медіа та правозахисників.
Все це означає, що проєкт не стає реформою, а скоріше, створює можливості працювати над змінами надалі. Наступним кроком мають стати зміни в кримінальний процес, і вже зрозуміло, що це буде справжній виклик для парламенту.
Детальніше про реформу СБУ в матеріалі представника Центру протидії корупції Олени Щербан "Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ".