Міністерство охорони здоров'я України під час планування видатків на закупівлю засобів для боротьби з коронавірусом встановило ціни на необхідні товари вище ринкових, йдеться у розслідуванні Bihus.info.
Зокрема, журналісти опублікували копії документів, в яких за підписом голови МОЗ Максима Степанова, обґрунтовувалися заплановані видатки загального державного фонду розміром майже 3 млрд гривень.
Водночас частина позицій з переліку за своєю розрахунковою вартістю мало не в половину перевищують вартість, за якими ці товари купують, наприклад, волонтери, а різниця в ціні тільки захисних костюмів, які МОЗ хоче купити майже 4,5 мільйона, якщо порівняти з ціною, за якою такі ж за характеристиками костюми закуповують благодійники, - більше мільярда гривень.
Також, згідно з документами, МОЗ пропонує виділити 2 мільярди 339 852 тисяч гривень на закупівлю засобів індивідуального захисту для працівників медустанов, де приймають хворих з COVID-19 та екстреної медичної допомоги.
Журналісти порівняли ціни, закладені МОЗ, з цінами на аналогічні товари, які за кошти благодійників закуповує організація "Пацієнти України". Хоча порівняння умовне, істотна різниця в цінах практично на кожну позицію може свідчити про значне завищення вартості в розрахунках Моз.
Крім того, в документах є інформація про виділення 100 млн гривень на закупівлю 200 апаратів штучної вентиляції легенів. Але, як наголошується в розслідуванні, йдеться про вітчизняні розробки, які планують купувати по 500 тисяч гривень за кожен.
Проте, як йдеться у проєкті, який погодив бюджетний комітет Верховної Ради, у поданих міністерством матеріалах відсутня належна інформація, зокрема, про:
- вітчизняних виробників апаратів ШВЛ, які відповідають визначеним МОЗ медико-технічним вимогам, і середньої ринкової вартості таких апаратів;
- процедури публічних закупівель, які будуть застосовуватися, та вітчизняних виробників, у яких планують придбати апарати штучної вентиляції легенів, враховуючи інформування про попереднє отримання комерційної пропозиції від виробників".
Журналісти додали, що в МОЗ таким чином заявили про наявність комерційної пропозиції від компанії, не розкриваючи умов.
Раніше в Медзакупівлях України повідомили про те, що МОЗ планує закупити біокостюми за завищеною ціною, в той час, як держпідприємство провело тендер на виготовлення біокостюмів у вітчизняного виробника за меншою ціною.