Тарас Кремінь, мовний омбудсмен, звернувся до генерального прокурора Ірини Венедіктової їз закликом скасувати функціонування регіональних мов в судовому порядку. Для цього Кремінь написав чиновниці листа, про який повідомив на своїй сторінці в Фейсбук.
"Незважаючи на те, що закон "Про засади державної мовної політики" визнаний неконституційним ще у лютому 2018 року, рішення окремих обласних, міських, сільських та селищних рад у Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Херсонській та Чернівецькій областях досі не скасовані", - пише Кремінь.
Омбудсмен нагадав, що відповідно до закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", прийнятого у 2019 році, усі органи державної влади та місцевого самоврядування мали у шестимісячний термін з дня набрання чинності цього закону забезпечити приведення своїх нормативних актів у відповідність.
"Проте, окремі органи місцевого самоврядування й досі цього не зробили, а в деяких з них ведеться діловодство та навіть прийняття рішень здійснюється виключно регіональною мовою, що є прямим порушенням чинного законодавства", - пише Кремінь.
Омбудсмен також звернувся з відповідним проханням до новообраних народних депутатів у регіонах.
Верховна Рада 25 квітня 2019 року ухвалила у другому читанні і в цілому закон про забезпечення функціонування української мови як державної, згідно з яким українська мова затверджена як головна у функціонуванні в держустановах і суспільстві. За закон проголосували 278 депутатів. Категорично проти прийняття закону виступили фракції "Опозиційний блок" і "Відродження", які після голосування заблокували підписання законопроекту.
14 травня Рада відхилила відповідну постанову і після підписання закону спікером, його підписав п'ятий президент Петро Порошенко.
7 липня Велика палата Конституційного суду України на пленарному засіданні у формі усного виробництва почала розглядати конституційність мовного закону.
Під час засідання представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив про те, що депутатське подання щодо нібито неконституційності закону штучно прив'язане до мовного питання.
При цьому, за словами представниці Верховної Ради в КСУ Ольги Совгір, коли суд виноситиме рішення щодо конституційності закону, то повинен врахувати висновки Венеціанської комісії щодо відповідного документа.