Російська уповноважена з прав людини Тетяна Москалькова заявила, що полоненим українським морякам, яких утримують в московському СІЗО, передали передачі і відкрили внутрішньотюремні рахунки, на які можна переказувати гроші. Про це уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила на своїй сторінці в Facebook за підсумками розмови з Москальковою в понеділок, 3 грудня.
За словами російського омбудсмена, кожного з незаконно заарештованих українських військовослужбовців розмістять двомісній камерах площею вісім квадратних метрів. До кожного з українців мають підселити ув'язнених, які вперше притягуються до кримінальної відповідальності.
Москалькова запевнила, що моряки, котрі отримали поранення під час обстрілу української корабельної групи росіянами, вже встають і самостійно пересуваються. Зараз їх тримають у тюремній лікарні "Матроської тиші". За словами російської уповноваженої з прав людини, поранені українці отримують необхідну медичну допомогу і гаряче харчування, і скарг від них не надходило.
Москалькова також пообіцяла Денісовій, що 4 грудня уповноважена з прав людини в Москві Тетяна Потяєва відвідає полонених українців.
Підконтрольні Росії "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували 24 полонених українця за звинуваченням у "незаконному перетині кордону, скоєному групою осіб за попередньою змовою або організованому групою, або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування". Пізніше українських моряків вивезли з анексованого Криму в Москву. На даний момент більшість українців перебувають в московському СІЗО Лефортово. Поранених українських полонених перевезли в лікарню "Матроської тиші".
Україна вже заявила, що суд над українськими військовими не правомірний, оскільки захоплені є військовополоненими.
25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. В результаті цього кілька українців отримали поранення.
У зв'язку із російською агресією в Керченській протоці 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".