"Цими тижнями ми побачили, що маємо спільний інтерес у тому, щоб дати відповідь на порушення Росією територіальної цілісності України – тільки разом Європа і Америка можуть протистояти викликам, які створює Росія і на європейській землі, і деінде", – заявила Могеріні під час виступу в Гарвардській школі наук і міжнародних справ імені Кеннеді в Кембриджі.
За її словами, з часів анексії Криму Європа та Америка постійно заявляли про те, що кордони не можна змінювати за допомогою воєнної сили. А в разі, коли цей принцип порушують, то всі почуваються менш безпечно.
"А нинішні події в Азовському морі є певною мірою – я не сказала б, що неминучим наслідком, бо таких речей завжди треба уникати, – але прямим наслідком очевидного порушення засадничих правил мирного співіснування на європейській території. Європа і Америка були разом, вказуючи на ці порушення і даючи на них відповідь", – додала Могеріні.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. В результаті цього кілька українців отримали поранення.
Після захоплення підконтрольні Росії "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували 24 полонених українця за звинуваченням у "незаконному перетині кордону, скоєному групою осіб за попередньою змовою або організованому групою, або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування". Пізніше українських моряків вивезли з анексованого Криму в Москву. На даний момент більшість українців перебувають в московському СІЗО Лефортово. Поранених українських полонених перевезли в лікарню "Матроської тиші".
Україна вже заявила, що суд над українськими військовими не правомірний, оскільки захоплені є військовополоненими.
У зв'язку із російською агресією в Керченській протоці 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада.