В Україні продовжили воєнний стан та загальну мобілізацію до 18 серпня 2023 року. Під час мобілізації призову на військову службу підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Але є виключення. Так, деякі особи не підлягають призову через стан здоров'я. Перелік хвороб, з якими не беруть служити, прописаний у наказі «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».
Кого вважають придатними та обмежено придатними до служби
Від військової служби та мобілізації звільняються особи, які мають важкі патології:
- шизофренія;
- розумова відсталість;
- відсутність кінцівки;
- сліпота;
- глухота.
Також є перелік хвороб, які можуть тимчасово чи довічно звільнити людину від військової служби не лише у мирний час, але й воєнний.
З якими захворюваннями не мобілізують
До таких хвороб належать:
- Розлади психіки та поведінки – непридатними для служби в армії вважаються особи, які страждають на стійкі розлади психіки.
- Захворювання нервової системи – у воєнний час непридатними до служби вважаються особи, які страждають на гостру форму менінгіту, енцефаліту, мієліту, енцефаломієліту, внутрішньочерепний або внутрішньохребетний абсцес, системну атрофію, дегенеративні патології, церебральну форму паралічу, паралітичний синдром, хворобу Паркінсона, міастенію, розсіяний склероз, захворювання нервово-м'язового апарату, міопатію, дорсалгію, радикулопатію, цервікалгію, ішіас, люмбаго.
- Захворювання органів зору – умовно непридатними у воєнний час вважаються особи, що мають серйозні анатомічні дефекти повік, орбіт або очної кон'юнктиви, що супроводжуються вираженим порушенням рухових або зорових функцій на обох очах.
- Хвороби органів слуху – якщо особа має стійку, повну глухоту на обидва вуха або глухонімоту, що має виражені вестибулярно-вегетативні порушення, які супроводжуються виникненням симптомів хвороби Меньєра, то вона не підлягає мобілізації.
- Хвороби системи кровообігу – якщо людина має важкі форми таких захворювань, то вона є непридатної до служби в армії.
- Хвороби дихальної системи – від служби в армії звільняються чоловіки, які страждають хронічною формою бронхіту та пневмонії, ХОЗЛ або мають важку форму бронхіальної астми.
- Патології сечостатевої системи – якщо особа має тяжкий нефротичний синдром, хронічний інтерстиціальний нефрит, гострий пієліт, пієлонефрит, тубулоінтерстиціальний нефрит, хронічний первинний пієлонефрит, нефропатії, ниркову недостатність, гідронефроз, піонефир, то її не можуть призвати до армії.
- Хвороби системи травлення – не підлягають мобілізації у мирний та воєнний час особи, що мають щелепно-лицьові аномалії (за винятком уроджених), у тому числі і аномалій прикусу, що супроводжуються порушенням дихання, нюху, а також ковтальної, мовленнєвої та жувальної функції.
- Захворювання кісток – особи, які страждають на виражену деформацію або дефекти пальців кисті, стоп; важку форму плоскостопості; фібробластичні патології з порушенням рухової активності, не підлягають призову на військову службу.
- Гепатити – непридатною є особа, яка страждає на тяжку форму вірусних гепатитів, що погано піддається лікуванню і супроводжується вираженим порушенням у роботі органів і систем.
- Онкологічні захворювання – особи, що мають онкозахворювання та встановлений невиліковний діагноз, не можуть бути мобілізовані на військову службу.
- ВІЛ-інфекція – якщо ВІЛ супроводжується розвитком паразитарних чи інфекційних захворювань, утворенням злоякісних пухлинних процесів, іншими уточненими захворюваннями, то людина вважається непридатною до служби в армії у мирний та у воєнний час.
Раніше юристи пояснили, хто може проходити військову службу за місцем проживання.