Через повномасштабну військову агресію Росії в Україні введена загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Під час воєнного стану категорії придатності до військової служби можуть відрізнятися від мирного часу. Юрист Дмитро Дончак пояснив b2bconsult, чи можуть обмежено придатну людину мобілізувати на фронт.
Чи можна направити обмежено придатну особу на фронт
Він зазначив, що немає прямої заборони щодо направлення обмежено придатного військовослужбовця в ту частину, яка виконує поставлені завдання на «нулі», або близько до нього. Це пов'язано з тим, що в законодавстві немає чіткого визначення «бойова частина».
Але в разі такого направлення, повинні виконуватись наступні умови:
- Військовослужбовець з обмеженою придатністю не може бути направлений на службу в морську піхоту та в десантно-штурмові війська.
- В постанові військово-лікарської комісії, якою було встановлено обмежену придатність, повинно бути чітко зазначено: які види служби, які посади протипоказані такому військовослужбовцю з урахуванням стану його здоров'я.
- Посада та вид служби має бути пов'язаним з діяльністю саме забезпечення військової частини. Тобто не може бути посада стрілок, гранатометник тощо. При цьому людину не можуть направити на виконання робіт, пов'язаних з фізичною працею: облаштування бліндажів, окопів.
«Якщо всі три умови виконуються, це означає що в діях вашого керівництва немає ознак порушення законодавства. Якщо хоч одна з умов не виконується – подавайте письмовий рапорт на ім'я командира частини, та просіть перевести вас на посаду, яка відповідає стану вашого здоров'я», – резюмував Дончак.
Експерт також порадив звертатися на «гарячу лінію» Міноборони за номером 0-800-500-42 та реєструвати скаргу, якщо ці умови ігноруються.
Раніше заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов розповів, чи будуть збільшувати темпи мобілізації в Україні.