В Україні високі темпи куріння і вживання алкоголю, а національний делікатес - сало, або просто свинячий жир - представляє собою нездорову для серця традиційну кухню. Серцево-судинні захворювання на сьогоднішній день є головною причиною смертності в Україні – двоє з трьох українців, вмирають, як раз через серцево-судинні захворювання. Однак, незважаючи на цю тривожну статистику, хірурги довгий час намагалися отримати стенти - маленькі трубки зі сталевої сітки, які використовуються для відкриття артерій, щоб доставляти кисень в серці після засмічення.
Протягом багатьох років десятки мільйонів доларів викачувалися з бюджету охорони здоров'я корумпованими посередниками і ховалися в офшорах на благо потужних інсайдерів. Лікарні в жалюгідному стані. Лікарі не отримували медикаменти та запасні частини для свого обладнання або навіть платили за це все самостійно. Деякі брали хабарі, щоб заробити живу зарплату, підриваючи довіру своїх пацієнтів. Очікувана тривалість життя в Україні відстає від європейських сусідів.
Точна сума грошей, вкрадена в цілому при Вікторі Януковичі, скинутого в 2014 році, ніколи не буде відома, але колишній генеральний прокурор зіставив її в розмірі 100 мільярдів доларів. Також невідомо, скільки українців померло через відсутність вакцин, інших ліків або лікування, які гарантує їм Конституція країни.
Але в минулому році, вперше за десятиліття, смертність знизилася серед пацієнтів з серцевим нападом. На 20% менше людей померло в 2017 році, ніж в 2015 році, в регіонах, де були введені нові процедури, а хірурги ввели на понад 50% більше стентів. В результаті все ще живі близько 420 українців.
Ці цифри можуть звучати не так масштабно, але для нації, яка звикла до того, що їх грабують державні служби, вони дуже обнадіюють.
Після революції 2014 року Міністерство охорони здоров'я України звернулося до міжнародних організацій з проханням про закупівлю медикаментів та медичного обладнання від їх імені, використовуючи свої кошти. МОЗ сподівався прибрати посередників з закупівель, так як вони продавали медикаменти за цінами, вигідними для себе. Ініціатива стала вражаючим успіхом.
В сукупності закупівлі медикаментів і медичних приладів двома установами Організації Об'єднаних Націй і британською некомерційною компанією Crown Agents коштували на 40 відсотків дешевше, ніж в попередній системі. У 2016 році Crown Agents купили більш ніж удвічі більше стентів, ніж було укладено в контракті на купівлю, за півціни, раніше сплаченої за половину цієї кількості.
Програма закупівель зберегла уряду України 3 мільйони доларів лише на стентах - і 222 мільйона доларів у цілому. І економія, за словами міністра охорони здоров'я Улани Супрун, дозволила купувати більше ліків і медичних пристроїв.
Саме молоді активісти займали центр Києва всю холодну зиму, під час якої Янукович був повалений. Але саме бюрократи, бухгалтери та експерти в Міністерстві охорони здоров'я і міжнародних агентствах тепер виконують обіцянку амбіцій цих активістів.
Реформатори, які просували зміни через законодавчу владу України, насилу справлялися з тим, щоб відкласти тактику від союзників попередніх еліт. І це займає більше часу, ніж вони сподівалися створити власне компетентне і чесне закупівельне агентство України. Передбачається, що міжнародні агентства, які беруть участь у програмі медичних закупівель, передадуть програми в розпорядження уряду України у березні наступного року. Але Супрун нещодавно сказала, що Україні знадобиться, щоб вони продовжували брати участь ще кілька років, перш ніж країна зможе продовжувати закупівлі самостійно.
Тим не менш, прогрес, досягнутий за короткий проміжок часу, свідчить про те, як можна очистити всі установи, схильні до корупції в Україні. Чесні люди зі сторони повинні бути притягнуті до руйнування корупційних схем і поведінки, і надати уряду простір для створення чистої системи, без втручання.
Звичайно, недостатньо боротися з корупцією просто з технократичними поліпшеннями. Україна все ще має посадити у в'язницю клептократів і їх поплічників, звільняти чиновників, які так довго грабували систему. Офшорні активи цих людей повинні бути відстежені, а гроші, вкрадені з бюджету, повернуті і витрачені на людей. Кошти закладалися до бюджету саме для цього. Аналогічним чином, необхідні міжнародні угоди для припинення зловживання корпоративними структурами, які дозволяли таким людям, як Янукович, приховувати свою власність на таке майно через компанії-прокладки в декількох юрисдикціях.
Але, як показує історія серцевих стентів в Україні, масштаб поставленої задачі не повинен відволікати від важливості приросту. Малі заходи можуть швидко рятувати життя і гроші - і вони показують, як можна викорінити навіть найбільш вкорінену корупцію - один отруйний бур'ян за один раз.