Коронавірус у метро, кафе та супермаркеті: як передається інфекція – відео

Відео
Поділитися
Коронавірус у метро, кафе та супермаркеті: як передається інфекція – відео © Pixabay
Під час чхання і кашляю людина без маски «розкидає» вірус на відстань до семи метрів навколо себе, аерозоль залишається в повітрі довше п'яти хвилин, а потім осідає на поверхні, продовжуючи заражати.

Світ входить у другу хвилю пандемії коронавірусу, і Україна - не виняток. Щодня приріст нових випадків COVID-19 коливається в межах чотирьох-п'яти тисяч, зрідка переходячи позначку в шість тисяч.

Уряд продовжив адаптивний карантин до кінця грудня, а МОЗ розробив план реагування на чотири рівні небезпеки через коронавірус. Школярі цьогоріч пішли на канікули раніше, а студенти в новому навчальному році знову повернулися на дистанційне навчання.

Як відомо, ризик заразитися коронавірусом підвищується у замкнутому приміщенні з низькою циркуляцією повітря - саме тому там рекомендують перебувати в масках. Вчені з різних країн світу провели десятки досліджень, щоб показати, як поширюється COVID-19.

ZN.UA зібрало їх в одному матеріалі, щоб нагадати українцям про небезпеку.

Коронавірус у супермаркеті

Дослідник: Університет Аалто, Фінляндія

Вчені змоделювали поширення мікрокрапель слини хворого під час кашля, чхання або розмови в супермаркеті (за умови, що він не використовував маску і не прикривав рот і ніс серветкою, хусткою або ліктем).

3D-модель демонструє поведінку крапель розмірами менше 20 мікрометрів - вони залишаються в повітрі довше п'яти хвилин, і тільки після цього осідають на поверхні.

При сухому кашлі, характерному для коронавірусної інфекції, типовий розмір часток не перевищує 15 мікрометрів, завдяки чому вони можуть залишатися в повітрі ще довше і легко розносяться між полицями навіть слабкими потоками повітря.

Коронавірус у кафе, барі чи ресторані

Дослідник: Університет Св. Маріанни в Кавасакі, Японія

Вчені за допомогою журналістів змоделювали контактний шлях передачі коронавірусу в закладах громадського харчування.

Одному з учасників нанесли на руку флуоресцентну фарбу, яка імітує мікрокраплі слини після чхання або кашлю зараженого. Решта могли 30 хвилин вільно брати їжу зі шведського столу.

За підсумками експерименту «вірус» був знайдений на руках усіх десятьох учасників експерименту, у трьох він був на обличчі. Фарба поширилася через кришку і ручку контейнера з їжею і щипці для її накладання.

Дослідник: Центр обчислювальних наук інституту RIKEN, Університет Кобе, Японія

Вчені за допомогою суперкомп'ютера створили 3D-модель, яка демонструвала поширення коронавірусной інфекції під час розмови за столом.

З чотирьох осіб, що сидять за барною стійкою, на того, хто знаходився поруч із розмовляючим, припало приблизно уп'ятеро більше аерозольних часток, ніж на тих, хто сидить навпроти. Шанси на зараження COVID-19 під час розмови із є носієм співвідносяться приблизно так само.

Коли той, хто говорить,  повертає голову до адресата, ризик зараження зростає. Таким чином, найбезпечніше місце - по діагоналі від імовірного зараженого, туди долітає не більше чверті аерозольних часток, що виділяються мовцем.

Моделювання показало також, що поширення часточок залежить від вологості в приміщенні. При рівні вологості менше 30% дальність поширення часточок зростає вдвічі, порівняно з вологістю 60%.

Корон а вірус на борту літака і в вагоні метро

Дослідник: ANSYS INC, United Airlines, Міністерство оборони США

Універсальна програмна аналітична система змоделювала зараження пасажирів одного рейсу, якщо на борту літака виявиться інфікований без маски.

Найбільшому ризику піддаються пасажири, що сидять попереду і позаду від хворого.

Носіння маски дозволяє істотно скоротити відстань, на яку можуть розлетітися часточки слини з вірусом. Дослідження Міноборони і найбільшого авіаперевізника США доводять, що в цьому випадку лише близько 0,003% часточок повітря в зоні дихання людини є заразними, навіть коли всі крісла зайняті.

Дослідник: Університет Орегон, США

Вчені створили 3D-модель поширення інфекції в метро. Як показують дослідження, при чханні часточки слини можуть розлітатися на відстань до семи метрів, але в метро не обов'язково навіть чхати, щоб заразити оточуючих.

Для інфікування достатньо просто поговорити із зараженим сусідом, що сидить поруч або навпроти. Мікрокраплі в цьому випадку розлітаються далі, ніж вважалося раніше.

Осідаючи на поверхнях, сидіннях і поручнях, вони легко розносяться по вагону людьми, які торкаються їх.

Коронавірус у лікарні

Дослідник: Університетський коледж Лондона, Велика Британія

Вчені вивчали контактний спосіб передачі інфекції в медичній установі. Для експерименту був виведений безпечний аналог вірусу, його розвели водою в концентрації, що зустрічається у хворих на COVID-19.

Вірус нанесли на поруччя одного з лікарняних ліжок в ізольованому боксі, а за п'ять днів взяли проби в 44 місцях у відділенні.

За десять годин вірус поширився на 41% оглянутих ділянок. Сліди виявили на поруччях ліжок у палатах і процедурних кабінетах, дверних ручках, підлокітниках крісел у приймальному відділенні, іграшках і книгах в дитячій ігровій зоні.

За три дні цей показник збільшився до 59%, а на п'ятий день знову впав до 41%. При цьому більшість заражених місць розташовувалися поблизу від джерела. Переносниками стали пацієнти, відвідувачі і персонал лікарні.

Коронавірус у ліфті

Дослідник: INDOOR AIR, Голландія

Вчені у співпраці з журналістами вивчали, як довго аерозольні краплі можуть триматися в повітрі в невеликих замкнутих приміщеннях на кшталт кабіни ліфта. Експерименти проводилися при звичайному режимі роботи підйомника - двері відкриті 10-20% часу.

Як з'ясували дослідники, щоб кількість аерозольних часточок зменшилася в 100 раз, має пройти від 12 до 18 хвилин як у випадку великих, так і малих кабін. При постійно відчинених дверях ліфту час скорочується до двох-чотирьох хвилин.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, виступаючи на пресконференції 17 вересня, заявив, що ситуація з поширенням коронавірусу вийшла з-під контролю і набуває катастрофічних масштабів.

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Ухань був зафіксований 12 грудня. Вчені повідомили, що джерело захворювання знаходився на місцевому ринку морепродуктів. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі