Концепція перехідного правосуддя стане рамковим документом для вирішення наслідків збройного конфлікту – Мамедов

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Концепція перехідного правосуддя стане рамковим документом для вирішення наслідків збройного конфлікту – Мамедов © Прокуратура АР Крим та міста Севастополя
Вона базуватиметься на чотирьох основних елементах, що мають працювати в комплексі.

В Офісі президента України на розгляді перебуває Концепція перехідного правосуддя. Ця концепція має стати рамковим документом, що визначає основні вектори державної політики для вирішення наслідків збройного конфлікту, вважає заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов.

Чотирма основними елементами концепції є: відшкодування шкоди потерпілим; притягнення до відповідальності за найтяжчі злочини; право на правду, зокрема історичну; заходи щодо недопущення конфлікту в майбутньому.

Усі чотири елементи перехідного правосуддя, вважає Мамедов, мають працювати в комплексі. У цьому і буде запорука успіху.

«Що ж до застосування перехідного правосуддя сьогодні, в цьому аспекті дуже важливо розуміти, що воно не застосовується тільки після закінчення збройного конфлікту. Наслідки настають із першого дня його початку. З початком агресії в нас пов'язані перші грубі порушення прав людини та серйозні порушення норм міжнародного гуманітарного права», - пояснив він у розмові з редакторкою відділу міжнародної політики Тетяною Силіною.

Крім того, не варто забувати про внутрішньо переміщених з окупованих територій осіб. За даними Мінсоцполітики, на листопад їх кількість перевищує 1,4 мільйона. Чи є вони потерпілими? Безумовно, адже, крім психологічної складової, для них настала нова правова реальність. Як і для жителів тимчасово окупованих територій.

Відповідаючи на запитання ZN.UA про те, чи повинне законодавство перехідного правосуддя в Україні бути однаковим для Донбасу і Криму, заступник генпрокурора зазначив:

«Що стосується перехідного правосуддя в частині притягнення до відповідальності за тяжкі злочини – то так: законодавство перехідного правосуддя може бути й загальним. Але в цілому слід розуміти, що право перехідного періоду – це не один законопроєкт, а низка нормативних актів і комплекс механізмів, які можуть передбачати особливості для Криму та Донбасу, оскільки відмінності все-таки є, однак у рамках загальних векторних напрямів».

Як застосовуватиметься принцип невідворотності покарання до російських найманців та інших військових? Чи будуть покарані українські громадяни, які отримали російський паспорт на окупованих територіях? Де можуть судити вище керівництво Росії за воєнні злочини і злочини проти людяності? Про це читайте в другій частині інтерв'ю Тетяни Силіної із заступником генерального прокурора України Гюндузом Мамедовим. Першу частину інтерв'ю ви можете прочитати тут.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі