Українська православна церква (Київський патріархат) поділяє розчарування пунктами 25, 26 та 27, які стосуються України, спільної декларації глав Католицької церкви і Московського патріархату, підписаної у Гавані.
"Ми приєднуємося до критичних оцінок, які з цього приводу прозвучали від ієрархів, священиків, мирян, вчених Греко-католицької і Римсько-католицької церков, світських оглядачів, представників громадянського суспільства як в Україні, так і закордоном", - йдеться в заяві УПЦ КП.
Як зазначили у Київському патріархаті, ці пункти "пройняті духом гірших зразків світської дипломатії, сповнені двозначних натяків, необ'єктивних оцінок та безпідставних тверджень".
"Для Київського патріархату є неприйнятною практика дипломатії, коли рішення про Україну і українські церковні та суспільні справи ухвалюють без представників України, ігноруючи їхню думку і позицію. Мюнхенська змова 1938 року та її гіркі наслідки свідчать: питання про нас не можна вирішувати без нашої участі", - йдеться в заяві.
"На жаль саме такими є пункти 25-27 декларації. Питання Української греко-католицької церкви (п. 25) не враховує думку і позицію цієї церкви. Оцінки "конфлікту в Україні" (п. 26) повністю ігнорують його головну причину – російську збройну, політичну, економічну та інформаційну агресію проти України, порушення Росією міжнародних угод і норм міжнародного права, окупацію Російською Федерацією Криму і частини Донбасу. Оцінка ситуації у православній церкві в Україні (п. 27) ігнорує той факт, що причиною її розділення є порушення канонів саме Московським патріархатом", - наголошується в заяві.
Спільна декларація папи римського Франциска і глави Російської православної церкви Кирила (Гундяєва) була підписана в аеропорту Гавани 12 лютого. Український переклад, розміщений на сайті "Радіо Ватикану". Російський варіант – на сайті РПЦ.
Пункти декларації, що стосуються України, вже піддав критиці Святослав (Шевчук), глава глава Української греко-католицької церкви, яка підпорядковується Ватикану.