Києво-Печерська лавра у Києві та Свято-Успенська Почаївська лавра в Тернопільській області є власністю держави і були передані УПЦ МП в оренду на 50 років. Однак якщо виявиться, що при передачі лавр в оренду були допущені порушення, держава в особі Кабінету міністрів може переглянути цей договір і розірвати його, заявив директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш.
"Лаври у державній власності. Такі об'єкти національного значення нікому у власність не передаються. Нижня частина Києво-Печерська і Почаївська лавра передані на 50 років в оренду УПЦ МП", - сказав він в інтерв'ю виданню "Главком".
При тому він зазначив, що саме уряд, а не суд буде вирішувати питання законності договору, якщо для цього виникне прецедент.
"Держава надала оренду і в прерогативи державних органів вирішувати її подальшу долю. Тобто, якщо буде зрозуміло, що при передачі лаври в оренду існували порушення, це може стати підставою для перегляду договору. Це питання в компетенції Кабінету міністрів", - пояснив Юраш.
Між тим він розповів, що з початку 2014 року за наявними в Мінкульту України даними близько 120 громад УПЦ (МП) перейшло або знаходиться в процесі переходу в Українську православну церкву (Київського патріархату).
"Приблизно третина з них відразу перейшли в Київський патріархат. В іншої третини відбувся перехід стихійним способом, коли більшість суспільства всупереч меншини встала на бік УПЦ КП. Ще у третини тривають протистояння, коли в храми не допускаються священики або здійснюються послідовні богослужіння. З юридичної точки зору, позиція УПЦ МП виглядає абсурдною: вона апріорі не хоче визнавати право громад вирішувати свою долю. Для них громада - певна структурна одиниця, яка довічно, до другого пришестя, повинна знаходитися у феодальному володінні МП", - розповів директор департаменту у справах релігій міністерства.
Він зазначив, що українське законодавство дає можливість абсолютно вільно віруючим змінювати свою релігійну юрисдикцію і ніхто цьому не може перешкодити.
Нагадаємо, що 19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія щодо надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні. Відмовилися підтримати звернення лише колишні "регіонали" з фракції "Опоблоку" і групи "Відродження".
31 серпня патріарх Константинопольський Варфоломій під час зустрічі з головою Російської православної церкви Кирилом довів до відома останнього, що Константинополь збирається надати автокефалію українській церкви. А вересневий Архієрейський Собор Константинопольської церкви підтвердив її право надавати автокефалію церквам без узгодження з іншими церквами.
У вересні Варфоломій направив до Киэва двох екзархів для підготовки до створення автокефальної церкви.
Синод Української православної церкви Московського Патріархату на засіданні 25 вересня поставив вимогу екзархам Константинопольського Патріархату архієпископу Данилу та єпископу Іларіону, щоб вони покинули "канонічну територію УПЦ".
У відповідь ієрарх Константинопольського патріархату архієпископ Тельмисский Іов (Геча) відповів, що в УПЦ МП немає ніяких прав для того, щоб висувати призначеним вищим Константинопольським патріархатом экзархам якісь вимоги, оскільки вона не є самостійною одиницею у веденні діалогу, а від її імені висловлюється РПЦ.
Детальніше про перспективи надання автокефалії УПЦ читайте в матеріалах Катерини Щоткіної "Святіший трикутник" і "Не Собором, так Томосом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".