В Української православної церкви Московського патріархату немає жодних прав для того, щоб висувати призначеним вищим Константинопольським патріархатом екзархам якісь вимоги, зокрема - покинути країну, заявив доктор богослов'я, ієрарх Константинопольського патріархату архієпископ Тельмисский Іов (Геча), передає "Укрінформ".
"За яким правом УПЦ МП засуджує Вселенський патріархат, якщо у міжцерковних стосунках УПЦ МП не є самостійною одиницею у веденні діалогу, вона не є суб'єктом, не веде листування, у якому бере участь виключно РПЦ", - зазначив Геча.
Десять років тому, нагадав Іов, Вселенський Патріарх особисто відвідував Україну, і тоді він теж не питав дозволу у УПЦ МП на перебування в країні.
"І все одно церква під проводом митрополита Володимира вибрала тоді не шлях конфронтації, а шлях діалогу і порозуміння", - зазначив Іов.
Нагадаємо, Синод Української православної церкви Московського Патріархату на засіданні у вівторок, 25 вересня, зажадав від екзархів (повірених – ред.) Константинопольського Патріархату архієпископа Данила та єпископа Іларіона, щоб вони покинули "канонічну територію УПЦ".
Зазначимо, 2 серпня Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату, патріарх Київський і всієї України-Руси Філарет запевнив, що після надання Томосу про автокефалію захоплення храмів не буде, а власниками церковної нерухомості та майна залишаться релігійні громади.
Екзархи Вселенського патріархату єпископ Іларіон і архієпископ Данило під час зустрічі з президентом України Петром Порошенком дали зрозуміти, що питання про надання автокефалії українській церкві вже вирішене.
Нагадаємо, 19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію православної церкви в Україні. Відмовилися підтримати звернення тільки екс-"регіонали" .
31 серпня патріарх Константинопольський Варфоломій поставив до відома голови Російської православної церкви Кирила, що Константинополь має намір надати автокефалію українській помісній церкві. Архієрейський Собор Константинопольської церкви підтвердив її право надавати автокефалію помісним церквам без узгодження з іншими церквами.
Очікується, що засідання Синоду Вселенського патріархату, на якому можуть видати Томос про надання українській православній церкві автокефалії, відбудеться 9-11 жовтня. Детальніше про перспективи надання автокефалії українській помісній церкві читайте в матеріалах Катерини Щоткіної "Святіший трикутник" і "Не Собором, то Томосом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".