Українське законодавство, як і міжцерковні правила, не дозволяють якійсь певній церкві диктувати свою волю іншим, заявило Міністерство культури України, коментуючи рішення Української православної церкви Московського патріархату припинити служіння з ієрархами Константинополя, а також вимогу до екзархів Константинопольського Патріархату покинути "канонічну територію" УПЦ МП.
"Константинопольська Церква є Церквою-Матір'ю для всіх християн України, оскільки саме звідти 1030 років тому прийшла Христова віра... У цьому контексті категоричні, нетолерантні і такі, які суперечать українським традиціям шанобливого діалогу між Церквами заяви Синоду УПЦ (у єдності з МП), виглядають спробою штучного розпалювання конфлікту - замість мирного спілкування і потуранням відчайдушним спробам російського агресора перешкодити вільному будівництву Єдиної Помісної Православної Церкви в Україні", - сказано в повідомленні.
Мінкульт наполегливо застеріг православну церкву Московського патріархату від "використання мови ненависті, ворожнечі та відтворення в Україні позицій, сповідуваних російським агресором".
"В Україні завжди буде діяти європейський принцип міжрелігійних відносин, заснований на засадах релігійного плюралізму. Ніхто і ні за яких обставин не має права у відкритому суспільстві диктувати свою волю іншим структурам або релігійним організаціям, тим більш агресивно ставитися до діяльності представників Вселенського Константинопольського Патріархату - Церкви, з рук і благословення першоієрархів якої з'явилася і Київська Митрополія, і її пізніше відгалуження, нині відоме як Російська православна церква", - звернувся Мінкульт до УПЦ МП.
Нагадаємо, Синод Української православної церкви Московського Патріархату на засіданні у вівторок, 25 вересня, зажадав від екзархів (повірених – ред.) Константинопольського Патріархату архієпископа Данила та єпископа Іларіона, щоб вони покинули "канонічну територію УПЦ".
Зазначимо, 2 серпня Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату, патріарх Київський і всієї України-Руси Філарет запевнив, що після надання Томосу про автокефалію захоплення храмів не буде, а власниками церковної нерухомості та майна залишаться релігійні громади.
Екзархи Вселенського патріархату єпископ Іларіон і архієпископ Данило під час зустрічі з президентом України Петром Порошенком дали зрозуміти, що питання про надання автокефалії українській церкві вже вирішене.
Нагадаємо, 19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію православної церкви в Україні. Відмовилися підтримати звернення тільки екс-"регіонали" .
31 серпня патріарх Константинопольський Варфоломій поставив до відома голови Російської православної церкви Кирила, що Константинополь має намір надати автокефалію українській помісній церкві. Архієрейський Собор Константинопольської церкви підтвердив її право надавати автокефалію помісним церквам без узгодження з іншими церквами.
Очікується, що засідання Синоду Вселенського патріархату, на якому можуть видати Томос про надання українській православній церкві автокефалії, відбудеться 9-11 жовтня. Детальніше про перспективи надання автокефалії українській помісній церкві читайте в матеріалах Катерини Щоткіної "Святіший трикутник" і "Не Собором, то Томосом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".