Історія про Кагарлик – є лакмусом реформи в Міністерстві Внутрішніх справ і результат кадрової політики. Жахливі факти катування на робочому місці – наслідок відсутності внутрішніх процедур добору і контролю за персоналом, заявив народний депутат, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Андрій Осадчук.
Як повідомляє кореспондент ZN.UA, про це сказав під час виступу на онлайн-форумі коаліції "Реанімаційний пакет реформ" "Діалоги про реформи: на шляху до Вільнюса" у четверг.
За словами Остапчука, без людей, без якісного лідерства не працює жодна система.
"Я хочу сказати про найбільшу претензію, як до попередньої влади, так і до пана Зеленського і всіх, кто навколо нього крутиться і зараз фактично тотально контролює правоохоронну систему, вони не вирішили питання людей. Ми 7 років говоримо про якісний добір. З одного боку це конкурсні процедури, з іншого боку це фільтри, які мають працювати на рівні атестацій, на рівні механізмів просування по службі. Це все нічого якісно не працює. Ми мали дискусію про поліцейські комісії, це – безкінечна історія, яка тягнеться вже майже рік. Я знаю, що вся ця історія спущена повністю на гальма. В законі це прописано, ресурси ми дали, але воно не працює тому, що керівництво МВС цього не хоче", – відзначив він.
Заступник голови Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності наголосив, що це є першопричина того, чому в Україні буксує реформа правоохоронної системи і якість роботи правоохоронців.
На думку Остапчука, найкращими лакмусовими папірцями є конкретні факти, які завдяки громадськості і народним депутатам стають відомими.
"Та сама історія про Кагарлик. Вона є для мене лакмусом реформи МВС. Як би там не захищався Аваков і його заступники, як би вони не розказували, що поліція – це віддзеркалення суспільства, це все дурниці. Це результат кадрової політики. Результат відсутності внутрішніх процедур, контролю, добору за персоналом і ми маємо жахіття – факти катування на робочому місці. Гірше придумать взагалі не можливо", – сказав народний депутат.
Він вважає, що дуже важливо фокусуватися на людях, які працюють в правоохоронній системі. Треба ретельно вивчати звідки беруться правоохоронці, як потрапляють на посаду, як звітують, як їх контролює система, як вони просуваються по службі.
"Якщо ми найближчим часом не сфокусуємся на цьому, я дуже сильно сумніваюся, що ми можемо очікувати якихось суттєвих змін в якості роботи правоохоронної системи в найближчі роки", – додав Остапчук.
Нагадаємо, в ніч з 23 на 24 травня правоохоронці з відділення поліції в Кагарлику катували 26-річну жінку, яку запросили до відділення як свідка у справі про крадіжку майна. В ту ж ніч вони катували ще одного чоловіка.
Держбюро розслідувань відкрило справу за статтями 152 (зґвалтування), 127 (катування) та ч.2 статті 365 (перевищення службових повноважень) Кримінального кодексу України. Поліцейським загрожує до десяти років ув'язнення.
Голова НПУ Ігор Клименко відсторонив від виконання службових обов'язків підозрюваних і керівництво відділу, а також прийняв рішення про розформування підрозділу і переатестації всього особового складу Кагарлицького ОП.
26 травня Голосіївський районний суд Києва відправив під арешт на два місяці підозрюваних поліцейських з Кагарлика - Миколу Кузіва і Сергія Сулиму. У липні той самий суд обрав запобіжний захід ще двом підозрюваним у тортурах працівникам Кагарлицького відділення поліції.
Зараз начальник відділу Микола Кузів та його підлеглий Сергій Сулима залишаються під вартою, Левандюк - під домашнім арештом, а ще один фігурант справи Євген Трофименко з початку розслідування перебуває під домашнім арештом.
Залишається здогадуватися, скільки винуватців злочинів залишаються без покарання, а жертв - без шансів на відшкодування шкоди, коли в справі правоохоронці займають позицію обвинувачів. Детальніше читайте в статті Олени Подолян "Союз насилия і системи" для ZN.UA.