ЄСПЛ задовольнив скаргу Седлецької на наміри Генпрокуратури отримати доступ до її телефону

Поділитися
ЄСПЛ задовольнив скаргу Седлецької на наміри Генпрокуратури отримати доступ до її телефону © Natalie Sedletska / Facebook
Суд уперше застосував Правило 39 у справах, пов'язаних із загрозою розкриття журналістських джерел.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) задовольнив скаргу головного редактора програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталії Седлецької у справі проти Генеральної прокуратури, слідчі якої хотіли отримати доступ до її телефону.

«Сьогодні Європейський суд з прав людини виніс рішення по суті, яким повністю задовольнив мою скаргу у справі проти Генеральної прокуратури України, слідчі якої в 2018 році хотіли отримати доступ до даних з мого телефону за півтора роки», - пише журналістка у Facebook.

ЄСПЛ визнав, що дії влади несли загрозу розкриття журналістських джерел, а отже уряд України порушив статтю 10 Конвенції про захист прав людини (свобода вираження поглядів).

Судді встановили, що влада України не мала достатніх підстав, які б могли виправдати таке надмірне втручання, і визнали, що «ризик заподіяння шкоди був ще більшим, оскільки фокус роботи журналістки – це розслідування високопосадової корупції, включно з корупцією в самій ГПУ».

За словами Седлецької, справа сформувала новий прецедент, адже до цього Європейський суд ще ніколи не застосовував так зване Правило 39 у справах, пов'язаних із загрозою розкриття журналістських джерел.

Ще на початку процесу вдалось швидко домогтись від ЄСПЛ запровадження невідкладних тимчасових обмежувальних заходів, якими уряду України було заборонено отримувати доступ до будь-яких даних з телефону журналістки. Тепер цей досвід зможе стати в нагоді для захисту свободи слова й у інших справах.

Седлецька подякувала суддям ЄСПЛ, які одностайно підтримали скаргу, та українським суддям, які представляли її інтереси у вітчизняних судах і Європейському суді.

«Сподіваюсь, що сьогоднішнє рішення матиме довготермінові позитивні наслідки для свободи слова, незалежної журналістики, та практики успішного захисту джерел – як в Україні, так і в інших країнах РЄ. Сьогоднішнє позитивне рішення ЄСПЛ – це важливий сигнал про підтримку усім журналістам, які стоять на сторожі своїх прав та професійних обов’язків.  Це важливий сигнал журналістським джерелам, що їхній захист - це важливо для всього суспільства. Це свідчення того, що в світі залишилися інституції, здатні впливати на уряди, котрі допускають втручання у роботу журналістів», - підсумувала Седлецька.

Сьогодні Європейський суд з прав людини виніс рішення по суті, яким повністю задовольнив мою скаргу у справі проти...

Опубликовано Natalie Sedletska Четверг, 1 апреля 2021 г.

Нагадаємо, 18 вересня 2018 року ЄСПЛ виніс припис українській владі, зобов'язавши її утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону Седлецької. Під час розгляду справи дію заборони продовжували.

27 серпня 2018 року Печерський районний суд Києва надав слідчому ГПУ доступ до телефонних розмов, матеріалів SMS-листування, речей і документів Наталії Седлецької за період з 19 липня 2016 року по 16 листопада 2017 року.

У вересні 2018 року Апеляційний суд Києва частково задовольнив скаргу Седлецької на постанову суду й дозволив прокурорам отримати від оператора певні дані. Сама журналістка наполягала на повній забороні доступу до даних її телефону.

У Генпрокуратурі цікавість до телефону Седлецької пояснювали розслідуванням стосовно директора НАБУ Артема Ситника у зв'язку з імовірним розголошенням ним даних слідства у справі про незаконне збагачення екс-прокурора сил АТО Костянтина Кулика. Відкрити справу вимагав чинний заступник голови МВС Антон Геращенко.

Спробу тиску на журналістів засудили  українські антикорупційні органи, європейські та американські партнери України, журналісти «Радіо Свобода» й інших видань.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі