Майже 14 тисяч (13 978) лікарів первинки по країні ще не набрали ліміт декларацій, свідчать дані дашбордів Національної служби здоров’я України. Попри те українці зараз доволі часто стикаються з тим, що заключити декларацію з хорошим лікарем, який би знаходився не занадто далеко від місця проживання, – ще той квест.
Інколи це пов’язано з географічною нерівномірністю розподілення лікарів, особливо в сільській місцевості і громадах. На це накладається ще й нинішня «ковідна» перевантаженість первинки, що змушує деякі заклади утримуватись від нових декларантів. Що робити в таких випадках і як все-таки знайти лікаря? Читачам ZN.UA роз’яснює НСЗУ.
Що робити, якщо відмовляють в декларації?
У Службі радять спочатку знайти медичний заклад, який надає первинну допомогу. Перелік є на дашборді: https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pmd-map. Далі треба обрати у фільтрах:
- потрібний населений пункт;
- медичний заклад;
- спеціалізацію лікаря.
Після цих маніпуляцій побачите список прізвищ. Навпроти кожного лікаря є позначка: зелена галочка ✅ або стрілочка ⬆️. Галочка означає, що лікар уже досяг ліміту пацієнтів і не підписує декларацій. Стрілочка – вільні місця ще є.
Часом лікарі первинки працюють на пів ставки, тому набирають менше пацієнтів, ніж передбачає ліміт. У реєстратурі медичного закладу можна уточнити, чи підписує ще декларації певний лікар.
Якщо дашборд показує, що в медичному закладі є лікарі з ненабраним лімітом, але пацієнту все одно відмовляють у підписанні декларації – слід звернутися до керівника закладу. Якщо й там не допомогли, звертайтесь до НСЗУ.
⇒ Як правильно подати скаргу: https://www.facebook.com/unsupportedbrowser.
Також можна пошукати лікаря не в звичній амбулаторії чи поліклініці, а в приватному медичному центрі. Вони також підписують договори з НСЗУ на надання безоплатних послуг. Як і лікарі приватної практики. Їх кількість постійно зростає. Оберіть на дашборді форму власності закладу – приватна або ФОП – і перевірте, можливо, поряд є лікарі, з якими ще можна підписати декларацію.
Ліміт – це рекомендований для кожного лікаря обсяг практики, тобто кількість декларацій із пацієнтами. Для терапевта лімітом є 2 000 декларацій, для сімейного лікаря – 1800, для педіатра – 900. Ліміти потрібні для того, щоб лікар міг надавати якісну медичну допомогу кожному пацієнтові.
Якщо ж трапилося так, що у вашому населеному пункті всі лікарі первинки вичерпали ліміт, то з вами все одно мають укласти декларацію, адже рекомендована кількість пацієнтів не означає максимум.
⇒ Якщо відмовляють – зверніться до місцевого департаменту охорони здоров’я, а також залиште скаргу на сайті НСЗУ https://nszu.gov.ua/gromadyanam.
Як вирішувати питання лікарів у сільській місцевості?
Понад 2 000 закладів охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу мають договори з Національною службою здоров’я. З них майже 900 – це заклади, які мають понад 6300 місць надання послуг у селі.
Декларації з лікарем, який працює у сільській місцевості, уклали понад 6 мільйонів 200 тисяч українців.
- Найбільша кількість пацієнтів з деклараціями – у селах Закарпатської (570), Київської (440) та Івано-Франківської областей (410);
- 63 тисячі пацієнтів уклали декларації з лікарями приватних центрів, 89 тисяч пацієнтів – з лікарем-ФОП. Загалом у селах України за договором з НСЗУ первинну медичну допомогу надають 21 приватний центр і 59 лікарів-ФОП.
Незалежно від того, де розташований заклад – в міській чи сільській місцевості, має приватну чи державну форму власності, – пацієнт отримує безоплатно весь обсяг послуг, передбачений Програмою медичних гарантій (ПМГ). Зокрема:
- консультації з метою профілактики та контролю основних захворювань;
- базові дослідження та аналізи;
- швидкі тести;
- вакцинацію дітей та дорослих згідно календаря щеплень.
Також сільський лікар первинки виписує електронні рецепти на «Доступні ліки» та електронні направлення до інших спеціалістів.
- Наприклад, лікарі первинки, які працюють у сільській місцевості виписали майже 7 млн електронних рецептів на «Доступні ліки» своїм пацієнтам, які потребують постійного прийому ліків при серцево-судинних захворювань, бронхіальній астмі, діабеті ІІ типу та ревматичних хворобах.
Тож мешканці села мають доступ до первинної медичної допомоги та можливість обирати або змінювати лікаря.
Доступ до медичної допомоги – це зона відповідальності місцевої влади. Внаслідок децентралізації медичні заклади у регіонах передали у комунальну власність громад. Вони мають створити спроможну медичну мережу у своєму регіоні, розвивати медицину, забезпечити доступ та якість на території своєї громади.
Понад 32 млн 463 тисяч громадян на сьогодні уклали декларацію з лікарем:
- 0-5 років – 1,8 млн;
- 6-17 років – 4,9 млн;
- 18-39 років – 8,6 млн;
- 40-64 років – 11,2 млн;
- 65+ – 5,9 млн.
З лікарями-ФОП декларацію уклали понад 1 млн пацієнтів. У приватних центрах сімейного лікаря, терапевта та педіатра обрали 953 тисяч українців. У державних центрах надання первинної медичної допомоги – 30 млн 480 тисяч.
У бюджеті Програми медгарантій на 2021 рік передбачено понад 20,6 млрд грн на первинну медичну допомогу.
У 2021 році НСЗУ уклала договори із понад 2 000 надавачами первинної меддопомоги та вже виплатила їм 16,7 млрд грн за надання допомоги пацієнтам.
Первинну допомогу українцям на сьогодні надають понад 24,6 тисячі лікарів – у закладах, які працюють за договором з НСЗУ. Дані електронної системи охорони здоров’я свідчать, що кількість лікарів ПМД поступово зростає. Якщо на 1 квітня 2020 року їх було 23 400, то на 1 лютого 2021 року – 23 980. На 1 листопада – вже 24 600.