Інсталяція до Дня Незалежності: як «Плине кача» перемогла «Союз нерушимий»

Відео
Поділитися
Інсталяція до Дня Незалежності: як «Плине кача» перемогла «Союз нерушимий» © Богдан Кутепов / Facebook
Алея Героїв Небесної Сотні - місце найдраматичніших подій Революції Гідності.

Вранці 17 серпня на Алеї Небесної Сотні в Києві встановили інсталяцію до святкування 30-річчя Дня незалежності України. Простояла вона недовго, і після опівдня її почали демонтувати: місце розташування, а також «радянська» стилістика декорацій не знайшли відгуку в українському суспільстві.

Користувачі соцмереж, серед яких політики, журналісти, громадські активісти та пересічні українці, обурилися установкою «радянських» декорацій в сакральному місці новітньої історії України. Саме на вулиці Інститутській снайпери масово розстріляли активістів Майдану, які боролися за європейське майбутнє нашої країни.

Скандал з установкою і поспішним демонтажем інсталяції також активізував тліючий конфлікт між президентом Володимиром Зеленським і мером Києва Віталієм Кличком. Причини протистояння президента і мера ZN.UA неодноразово аналізувало у своїх матеріалах.

«На Алеї Героїв Небесної Сотні встановлюють декорації для святкової постановки просто посеред меморіалу. (...) Невідомо, який має бути фінальний вигляд (нам же ніхто не показував ескізів), але зараз виглядає трохи гидко, коли очі розстріляних заглядають у вікна «радянської хрущовки»», - написав у Facebook журналіст Богдан Кутєпов.

«Це ж зовсім не про те». Що кажуть в ОПУ

Прессекретар президента Сергій Никифоров заявив, що мета інсталяції - не ностальгія за часами СРСР, а демонстрація різних історичних епох, якими Україна крокувала до незалежності.

За його словами, крім радянської, інсталяція мала проілюструвати побут козацької і царської епохи, а також періоду Другої світової війни.

«Це декорації для трансляції під час Дня Незалежності. Там мала пройти людина з камерою і зняти їх, жодних масових акцій не передбачалося. Після Дня незалежності їх би прибрали», - заявив він.

На Банковій також повідомили, що до Дня Незалежності на Алеї Героїв Небесної Сотні планувалося провести екскурс історією України, але після хвилі громадського обурення в ОПУ пообіцяли, що «творчу концепцію переглянуть».

Своєю чергою Никифоров повідомив: у нього немає інформації про те, чи є у об'єкта всі необхідні дозволи, але всіма такими питаннями займається організаційний комітет - Офіс Зеленського бере участь лише в «розробці якихось ідей».

Зазначимо, одним з організаторів заходів зі святкування Дня Незалежності є Міністерство культури і інформаційної політики.

«Про плани повідомили усно». Позиція Національного музею Революції Гідності

У Національному музеї Революції Гідності заявили, що Алею Героїв Небесної Сотні передано йому в користування для облаштування меморіально-музейного комплексу, і перешкоджати руху людей і проведенню мирних акцій музей не може.

«Про необхідність облаштувати простір алеї для святкування 30 річниці Музей повідомили усно. На короткій зустрічі з організаторами заходів представникам Музею повідомили, що планується інсталяція, яка символізуватиме шлях українців до проголошення Незалежності - від часів Трипілля до сучасності», - наголосили у пресслужбі музею.

Офіційний лист із докладним описом планованого облаштування алеї музей не отримував. Але його представники звернули увагу організаторів на неприпустимість дій і меседжів, які можуть ображати пам'ять загиблих активістів Майдану.

У музеї вважають, що ситуація, що склалася, викликана відсутністю комунікації організаторів, зокрема, органів влади, з громадськістю.

Зараз територія Алеї Героїв Небесної Сотні перебуває під арештом за рішенням суду - тут заборонені будь-які зміни, поки триває слідство у справі про масове вбивство людей.

«Пару тижнів тому Музей цікавився у генпрокуратури, чи можна їм там встановити інсталяцію (без конкретизації про радянські автомати з газованою водою й іншу дичину). На що в ГПУ дали позицію: тимчасово можна, але так, щоб не міняти ані поверхню вулиці, ані інші елементи», - зазначив активіст, учасник Майдану Ігор Луценко.

За законом, саме музей - повноправний і неподільний господар території, його дії обмежені лише рішенням суду про арешт.

«95-й квартал влаштовувати тут ми не дозволимо» - Кличко

Згідно з правилами, установку інсталяції мали погодити в Київській міській державній адміністрації. Але голова КМДА і мер Києва Віталій Кличко заявив, що з міськадміністрацією це питання ніхто не погоджував.

«Якийсь 95-й квартал влаштовувати тут ми не дозволимо. На цьому місці загинули патріоти. Я був одним з людей, які були на цьому місці. І це місце святе. На цьому місці загинули люди. Жодних погоджень на установку цього «бардаку» ми не давали», - зазначив він.

Кличко також заявив, що концепцією і декораціями для святкових заходів до Дня Незалежності займається саме Офіс президента, а не оргкомітет.

Після опівдня Департамент міського благоустрою почав демонтаж інсталяції. До робітників приєдналися небайдужі громадяни. Допомогти комунальникам погрожували і представники «Національного корпусу», які вимагали пояснень щодо «появи на Алеї «радянської інсталяції»».

Згодом стало відомо: громадян, котрі приєдналися до демонтажу, затримала поліція. За словами правоохоронців, громадяни провокували зіткнення.

«У центрі Києва на Алеї Героїв Небесної Сотні, де відбувався монтаж інсталяції для святкових заходів з нагоди 30-річчя Незалежності України, відбувся конфлікт через питання щодо законності встановлення конструкції. На місці події зібралися громадяни, які намагалися здійснити її демонтаж. У результаті між ними та правоохоронцями виникла бійка», - розповіли в поліції.

Правоохоронці перевіряють наявність дозвільних документів на установку інсталяції, за її підсумками події буде надано правову кваліфікацію.

Нагадаємо, 24 серпня, на честь святкування 30-го Дня Незалежності України, у Києві відбудеться військовий парад. Центром міста пройдуть три колони: піша, повітряна і механізована. Також планується запустити артилерійський салют з Труханового острова. У параді візьмуть участь понад п'ять тисяч військовослужбовців, 100 літальних апаратів, 400 одиниць зброї та іншої техніки.

За даними Мінфіну, святкування Дня Незалежності у 2021 році коштуватиме п'ять мільярдів гривень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі