Голова Верховного суду запропонував "спрощення конкурсних процедур" , щоб подолати кризу в судах

Відео Доповнено
Поділитися
Голова Верховного суду запропонував © STATUS QUO
Та чи ліквідують озвучені пропозиції масштабну проблему, не поставивши під удар реформу?

Голова Верховного Суду Всеволод Князєв заявив, що потрібно “спростити конкурсні процедури” при відборі суддів першої інстанції. Причому закріпити це на законодавчому рівні. Про це він заявив сьогодні на засіданні Ради суддів України, повідомляє "Судово-юридична газета".

"Ми повинні рухатися у напрямку спрощення процедур відбору суддів. Може, це буде тимчасове спрощення. Можливо, коли ми не матимемо за системою 20-30 суддів, ми зможемо собі дозволити складні процедури. Але коли зараз у нас немає 30% суддів, то такі складні процедури ми собі дозволити не можемо. Давайте разом над цим питанням думати", — заявив Князєв.

Водночас голова правління фонду DEJURE Михайло Жернаков на своїй сторінці у Facebook висловився проти цієї ініціативи, пояснивши, що такі нововведення можуть підірвати судову реформу.

"Ця пропозиція вже не вперше лунає від представників судової влади. Але якщо раніше її висловлювали лише окремі, маргінальні її представники (Павло Вовк, наприклад, чи в.о. голови ВРП Маловацький), то тепер завдяки позиції Голови ВС вона отримала фактично статус суддівського мейнстріму. Пропозиція ця досить небезпечна, сказати найменше", — написав Жернаков.

Він наголосив, що таке спрощення потенційно поверне практику ручного призначення суддів.

"Це — мрія Портнова, Вовка і їм подібних. Бо вже скоро почнеться конкурс на 2500 тисяч суддів на вакантні місця. І якщо їх буде вибирати нова ВККС, та ще й з застосуванням психотестів, ретельних перевірок на доброчесність і так далі — ми дійсно маємо всі шанси отримати за якісь рік-два абсолютно нову судову систему", — наголосив експерт.

За словами Жернакова, у запропонованих та підтримуваних головою Верховного Суду змінах хочуть скоротити етапи добору "з 17-и до 3-х".
"Бо без ретельної перевірки кандидатів набагато простіше знову розставити на суддівські посади "своїх людей". І тоді, якщо конкурс проходить формально, різниці хто є членами ВККС, немає жодної. А значить, титанічні зусилля з її реформи — даремні", — уточнив Жернаков.

Він додав, що у процедурі відбору суддів першої інстанції справді є етапи, які можна скоротити й оптимізувати. Причому для цього не потрібні законодавчі зміни. Достатньо відповідних рішень на рівні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

"А от для чого зміни до закону потрібні — так це, навпаки, для запровадження перевірки майбутніх суддів 1 інстанції Громадською радою доброчесності. За це виступають не тільки громадські експерти, а й країни G7, які на запит Зеленського рекомендували це зробити ще рік тому. Чому тоді судді ВС чи ВАКС проходять ретельні перевірки доброчесності в ГРД і Раді міжнародних експертів, а судді 1 інстанції (серед яких є не менш важливі суди, як той же ОАСК) ні — незрозуміло", — підсумував Жернаков.

Ми вже писали про те, до яких наслідків може призвести непродумане вирішення кадрових проблем у судах. Що не так із судовою реформою, і на що треба звернути увагу насамперед для виведення її у правильне русло? Читайте у матеріалі Тетяни Огнев’юк «Вам справді потрібне правосуддя?» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі