Гібридній стратегії Росії можна і треба протиставляти "м'яку силу" демократії, яка полягає у здатності переконувати людей в тому, що свобода, вільний вибір способу управління і ринкова економіка мають незаперечні переваги, незважаючи на всі маніпулятивні наративи. Переконувати прикладом непопулістської політики, досягненнями зростання економіки та добробуту людини. Але самої "м'якої сили" мало - її треба доповнювати "твердою", що передбачає розбудову міцної і боєздатної армії, правової системи і системи безпеки, заможних державних інститутів і дієвих структур протидії інформаційним атакам.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.
"Нарешті, нам треба мати політичну сміливість, якої іноді не вистачає і українським політикам, і європейським. Сміливість називати чорне чорним, а біле - білим, а стратегію business as usual у відносинах з агресором - зрадою ключових цінностей, - зазначає віце-прем'єр. - Є старий армійський жарт про оптиміста-полковника. Коли йому доповіли, що полк знаходиться в оточенні, він посміхнувся і відповів: "Чудово! Це означає, що ми можемо наступати на всі сторони". Здається, що ми зараз у схожій ситуації. І у нас немає іншого виходу, як наступати на гібридні загрози на всіх напрямках одночасно. Зробивши демократію "сильною знову". Адже гібридна війна - це не шахова партія. В ній не може бути нічиєї. Отже, нам потрібна тільки перемога".
Детальніше про те, як боротися з гібридною агресією з боку РФ, читайте в матеріалі Іванни Климпуш-Цинцадзе "Вірус "гібридної війни": у пошуках антидоту" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".